Microsoft zawiera kolejne umowy w sprawie Androida

Microsoft zawiera kolejne umowy w sprawie Androida

08.09.2011 16:30

Microsoft podpisał kolejne umowy w sprawie patentów wykorzystywanych w Androidzie. Tym razem z firmami Acer i ViewSonic.

Firmie Steve’a Ballmera udało się kolejny raz zarobić na Androidzie. W odróżnieniu od Apple’a, który stawia na sądowe pozwy, Microsoft woli dogadywać się z producentami sprzętu i pobierać od nich drobne opłaty za korzystanie z systemu firmy Google. Jak poinformował Horacio Gutirrez, firma z Redmond podpisała właśnie umowę z Acerem w sprawie licencjonowania Androida w smartfonach i tabletach. Ta umowa jest przykładem, jak liderzy przemysłu mogą osiągnąć rozsądne porozumienie handlowe dotyczące własności intelektualnej, powiedział Gutirrez. Druga firma, która zgodziła się na współpracę z Microsoftem to ViewSonic. Tutaj również sprawa dotyczyła smartfonów i tabletów z Androidem.

Żadna ze stron nie ujawniła, ile na podpisanych porozumieniach będzie zarabiać Microsoft. Firma z Redmond otrzymuje już pieniądze między innymi od HTC — 5 dolarów od każdego sprzedanego urządzenia z Androidem. Podobne ugody podpisano z takimi producentami jak Winstron, General Dynamics Itronic, Velocity Micro i Onkyo. Twórca Windows Phone żąda również opłat od Samsunga — 15 dolarów od sprzedanego telefonu. Producenci, którzy nie zgodzą się na płacenie za patenty Microsoftu w Androidzie, są na ogół pozywani do sądu — jak na przykład Motorola.

Dzięki swojej metodzie Microsoft jednocześnie zarabia na produkcie konkurenta i zniechęca do niego producentów. Firma z Redmond zapewne więcej dostaje za smartfony z Androidem niż zarabia na Windows Phone. Co więcej, zgodnie ze słowami Ballmera pokazuje, że system firmy Google nie jest wcale tak darmowy i otwarty, jak by tego chciał jego twórca. Jak na razie Google prócz krytykowania Microsoftu nie ma żadnej odpowiedzi na taką strategię.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)