Microsoftu problemy z jesienną aktualizacją. Instalacja to droga przez mękę

Microsoftu problemy z jesienną aktualizacją. Instalacja to droga przez mękę

Microsoftu problemy z jesienną aktualizacją. Instalacja to droga przez mękę
23.11.2015 13:11, aktualizacja: 23.11.2015 14:30

Proces aktualizowania Windowsa 10, mimo przyjęcia nowego modelu dystrybucji nowych wersji systemu, trudno uznać za bezbłędny. Pisaliśmy już o poważnych kłopotach, z jakimi borykają się użytkownicy podczas instalacji pakietu aktualizacji Threshold 2. Okazuje się jednak, że na tym nie koniec – Microsoft zdecydował się w ogóle uniemożliwić pobieranie obrazów ISO z jesienną aktualizacją i udostępnić ją tylko w ramach Windows Update.

Pobrać Threshold 2 można było między innymi za pomocą Media Creation Tool. Można było, bo Microsoft zdecydował się możliwosć aktualizacj tą metodą wycofać. Z początku internauci zgłaszali, że zniknęła ona także z Windows Update. Spekulacjom na temat ewentualnych powodów takiej decyzji nie było końca.

Sugerowano między innymi, że może za nią stać wspomniany błąd aktualizacji, który uświadomił Microsoftowi, że Threshold 2 został udostępniony użytkownikom przedwcześnie. W końcu sprawę skomentował dla Winbeta.org przedstawiciel korporacji, jednak jego oświadczenie trudno uznać za wyjaśniające sytuację.

Listopadowa aktualizacja była pierwotnie dostępna za pośrednictwem Media Creation Tool, jednak firma zdecydowała, że aktualizacje powinny odbywać się poprzez Windows Update. Użytkownicy wciąż mogą pobierać Windowsa 10 [kompilacja 10240] korzystając z MCT, jeśli takie jest ich życzenie. Listopadowa aktualizacja będzie dystrybuowana przez Windows Update. Microst jej nie wycofał – jeżeli nie wdać jej w Windows Update, to pojawi się tam wkrótce.

Jasnym staje się zatem, że niedostępność obrazów w Threshold 2 jest tymczasowa. Podobnie, jak było z aktualizacją do samego Windowsa 10 w momencie jego premiery, użytkownicy będą uzyskiwać do niej dostęp stopniowo. O ile Microsoft w swoim oświadczeniu skupia się w dużej mierze na stwierdzaniu faktów, które użytkownicy mogli zauważyć samodzielnie, to niestety milczy na temat motywacji swojej decyji.

A ta może być dwojaka. Można oczywiście zakładać, że Microsoft zdecydował się dać wyłączność Windows Update na dystrybucję Threshold 2 w celu popularyzacji aktualizacji. Trudno jednak zapomnieć o błędach, które mogą nawet uniemożliwiać instalację. Ponadto część użytkowników, której udało się zainstalować listopadową aktualizację, donosi o kolejnym poważnym problemie.

Dotyczy on systemowego narzędzia do szyfrowania dysków BitLocker. Użytkownicy na oficjalnym forum społeczności zgłaszają bowiem, że podczas świeżej instalacji z wycofanych obrazów, występował komunikat z błędem o niepoprawnym parametrze. Zdarzało się to tylko, gdy zaznaczona była opcja szyfrowania dysku. W efekcie zaszyfrowanie swoich danych stawało się niemożliwe.

Ten sam błąd pojawiał się, gdy użytkownik przed instalacją Threshold zdecydował się wyczyścić dane i przywrócić system do stanu początkowego. Funkcja była natomiast sprawna po zaktualizowaniu kompilacji 10240 do 10586 za pomocą Windows Update. Trudno zatem stwierdzić, że zbieżność tego, jak Microsoft chce udostępniać jesienne aktualizacje, oraz wymienionych błędów, jest przypadkowa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (151)