Miesiąc na rozliczenia - pamiętajmy o zasadach ulgi internetowej

Miesiąc na rozliczenia - pamiętajmy o zasadach ulgi internetowej

01.04.2011 12:45

Już tylko miesiąc pozostał na rozliczenie się z fiskusem. Większość z nas skorzystało bądź zamierza skorzystać z ulgi internetowej. Do ulgi już się przyzwyczailiśmy, czy jednak wszystko jest jasne i oczywiste?

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował informację poświęconą uldze internetowej, a konkretnie przesłankom uprawniającym do jej stosowania. Powszechnie już wiadomo, że od podstawy opodatkowania można odliczyć 760 zł wydane na usługi dostępu do Internetu w domu. Wiadomo również, że wydatki na usługi telekomunikacyjne są dokumentowane fakturą - mogą to być zarówno faktury w formie papierowej, jak i elektronicznej. Czy jednak każdy elektroniczny obraz faktury spełnia te wymogi? Okazuje się, że nie.

Ministerstwo Finansów udostępniło broszurkę informacyjną poświęconą uldze internetowej. UKE zwraca uwagę na interpretacje MF dotyczące rozliczenia ulgi internetowej za 2010 rok. Wynika z nich, że odbiorca faktur przesyłanych w formie elektronicznej zobowiązany jest do przechowywania tych faktur w tej formie i w formacie, w którym zostały mu przesłane, w sposób gwarantujący autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści, jak również czytelność przez cały okres przechowywania. Autentyczność pochodzenia i integralność treści faktury są natomiast zachowane w przypadku wykorzystania: bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub w przypadku wykorzystania elektronicznego systemu wymiany danych EDI (zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych), jeśli zawarta umowa dotycząca tej wymiany przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność jej danych.

Faktury muszą zatem spełniać określone wyżej warunki, w przeciwnym wypadku jakikolwiek dokument, w tym elektroniczny obraz faktury w formacie PDF czy też tzw. ekofaktura nie stanowi faktury elektronicznej, a więc nie była fakturą w rozumieniu przepisów prawa uprawniającą do skorzystania z ulgi internetowej za 2010 rok. W przypadku wątpliwości należy pamiętać, że operator ma obowiązek wystawienia na żądanie podatnika faktur w formie papierowej.

Na szczęście w przyszłym roku będzie łatwiej. Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, które zliberalizowało zasady przesyłania e-faktur, odstępując od obowiązku ich przesyłania tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu bezpiecznego podpisu elektronicznego albo transmisji danych EDI.

Wszystkich, którzy jeszcze nie uporali się z rozliczeniem zachęcamy do skorzystania z aplikacji dostępnych w dziale: PROGRAMY -> Dom -> Rozliczenia podatkowe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)