Minister Cyfryzacji chce 24‑godzinnych sądów dla użytkowników Facebooka

Minister Cyfryzacji chce 24-godzinnych sądów dla użytkowników Facebooka

07.11.2017 09:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od pamiętnej blokady konserwatywnej części polskiego Facebooka, minister cyfryzacji Anna Streżyńska nie tylko spotkała się z przedstawicielami serwisu, ale także próbuje wypracować procedury, które uregulują pojmowaną na sposób Marka Zuckerberga wolność słowa panującą w błękitnym serwisie.

Business Insider przytacza słowa minister, jakie padły w wywiadzie z GW. Streżyńska zapowiedziała nowy mechanizm walki z mową nienawiści w największym serwisie społecznościowym. Nowelizacja ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną ma zaangażować sądy 24-godzinne do rozstrzygania o tym, czy dany wpis lub komentarz publikowany na Facebooku jest przejawem mowy nienawiści bądź fałszywą informacją, czy też nie.

Sądy 24-godzinne, czyli postępowanie przyśpieszone, wprowadziła do polskiego prawa zmiana ustawy o Kodeksie karnym w listopadzie 2006 roku. Ich założeniem jest możliwe jak najbardziej ograniczenie postępowania przygotowawczego, przez co sądy 24-godzinne znajdują zastosowanie przede wszystkim w przypadku wykroczeń i przestępstw, w których sprawca został ujęty na gorącym uczynku. A takim może być publiczny komentarz widoczny na Facebooku.

Jak to zwykle bywa z pomysłami Ministerstwa Cyfryzacji, poznaliśmy ogólny zarys koncepcji, jednak bez jakiejkolwiek konkretów w kwestii jej realizacji. Obraźliwe komentarze lub fałszywe newsy mieliby zgłaszać sami użytkownicy (co zapewnie nie złagodzi zjawiska biegunki sądowniczej), jednak dalsza procedura wymiany informacji pomiędzy sądami i Facebookiem nie jest jasna.

Nie wiadomo także, na jakiej podstawie sądy miałyby decydować, że podejrzany rzeczywiście jest autorem komentarza. Wszak niezwykle modną praktyką w internetowym życiu publicznym jest ostatnio unikanie odpowiedzialności za własne słowa poprzez informowanie o rzekomym przejęciu konta prze hakera. Nie zniechęca to jednak Ministerstwa Cyfryzacji, które po raz kolejny próbuje zaprowadzić na Facebooku polskie porządki.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (92)