Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia program otwierania danych publicznych

Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia program otwierania danych publicznych
21.09.2016 13:24
Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia program otwierania danych publicznych

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło dziś, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę, dzięki której uruchomiony został „Program otwierania danych publicznych”. Celem jest oczywiście zwiększenie dostępności i ilości danych dotyczących funkcjonowania administracji i nie tylko, między innymi w ramach serwisu danepubliczne.gov.pl.

Nie trzeba szczególnie przekonywać, że ułatwienie procedur dostępu do danych publicznych może mieć pozytywny wpływ na różne dziedzinach życia – nie chodzi tu tylko o obywatelską ciekawość, ale także źródła, które można wykorzystać w pracach naukowych, szkolnych wypracowaniach, czy podczas przygotowywania się do załatwiania sprawy w urzędzie. Informacje w serwisie są skategoryzowane w czytelny sposób i pozwalają zdobyć sporo wartościowych informacji, a wkrótce ma być ich znacznie więcej.

350188582058878913

Cel jest zatem szczytny, choć konkrety dotyczące samego programu wciąż dość mgliste. Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji traktuje między innymi o wspieraniu innowacyjnych przedsiębiorców i przemysłu kreatywnego – czyżby resort chciał zaangażować się we wspieranie startupów pracujących na otwartych danych?

Dobrą wiadomość stanowi także deklaracja, że dane publiczne i metadane mają być dostępne także przez interfejsy programowania aplikacji (API). Programiści otrzymają zatem możliwość dowolnego wykorzystywania otwartych danych w swoich aplikacjach, co niewątpliwie wpłynie na większą liczbę i wyższą jakość aplikacji tworzonych już nie w ramach kolosalnych przetargów, a przez niezależne studia. Uchwała weszła już w życie, pozostaje czekać na efekty.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)