Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia program otwierania danych publicznych

Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia program otwierania danych publicznych

21.09.2016 13:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło dziś, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę, dzięki której uruchomiony został „Program otwierania danych publicznych”. Celem jest oczywiście zwiększenie dostępności i ilości danych dotyczących funkcjonowania administracji i nie tylko, między innymi w ramach serwisu danepubliczne.gov.pl.

Nie trzeba szczególnie przekonywać, że ułatwienie procedur dostępu do danych publicznych może mieć pozytywny wpływ na różne dziedzinach życia – nie chodzi tu tylko o obywatelską ciekawość, ale także źródła, które można wykorzystać w pracach naukowych, szkolnych wypracowaniach, czy podczas przygotowywania się do załatwiania sprawy w urzędzie. Informacje w serwisie są skategoryzowane w czytelny sposób i pozwalają zdobyć sporo wartościowych informacji, a wkrótce ma być ich znacznie więcej.

Obraz

Cel jest zatem szczytny, choć konkrety dotyczące samego programu wciąż dość mgliste. Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji traktuje między innymi o wspieraniu innowacyjnych przedsiębiorców i przemysłu kreatywnego – czyżby resort chciał zaangażować się we wspieranie startupów pracujących na otwartych danych?

Dobrą wiadomość stanowi także deklaracja, że dane publiczne i metadane mają być dostępne także przez interfejsy programowania aplikacji (API). Programiści otrzymają zatem możliwość dowolnego wykorzystywania otwartych danych w swoich aplikacjach, co niewątpliwie wpłynie na większą liczbę i wyższą jakość aplikacji tworzonych już nie w ramach kolosalnych przetargów, a przez niezależne studia. Uchwała weszła już w życie, pozostaje czekać na efekty.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)