Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia rejestrację dzieci online

Buty dla dzieci z depositphotos
Buty dla dzieci z depositphotos

01.06.2018 13:43, aktual.: 01.06.2018 14:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Dzień Dziecka Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o uruchomieniu nowej usługi w serwisie obywatel.gov.pl. Odtąd na rządowych stronach można będzie zgłosić narodzenie dziecka. Zarejestrować dziecko mogą wyłącznie rodzice z pełnią zdolnością do czynności prawnych, którzy posiadają Profil Zaufany.

Rejestracja narodzin dziecka online. To proste!

Cały proces rejestracji ma zająć zaledwie kilka minut i sprowadzać się do pięciu kroków:oświadczenie, że rejestrujący jest rodzicem,weryfikacja danych pobranych z Profilu Zaufanego, wprowadzenie danych dziecka, łącznie z imieniem, wprowadzenie adresu zameldowania dziecka i wybór sposobu odbioru dokumentów (ePUAP, poczta tradycyjna, osobisty odbiór w urzędzie)podgląd i podpis Profilem Zaufanym Warto zwrócić uwagę, że proces rejestracji to tak naprawdę umożliwienie przesłania formularza rejestracyjnego do Urzędu Stanu Cywilnego drogą elektroniczną. Ostateczna weryfikacja i tak będzie zależała od USC. Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia instrukcje, które mają ułatwić proces (np. kryteria doboru imienia) tak, aby potwierdzenie rejestracji przez kierownika USC było formalnością.

Akt urodzenia sporządzany będzie na podstawie danych przekazanych przez rodzica na podstawie karty urodzenia. Warto zwrócić uwagę, że rejestracja dziecka musi nastąpić w ciągu 21 dni od jej wystawienia. W innym wypadku kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sam wybierze imię dla dziecka i je zarejestruje.

Po rejestracji rodzic otrzyma w wybrany przez siebie sposób jeden odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i zaświadczenie o zameldowaniu. Usługa rejestracyjna jest całkowicie bezpłatna, rodzice nie ponoszą także żadnych kosztów związanych z przygotowaniem dokumentów. Ze szczegółami można zapoznać się na obywatel.gov.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)