MON rozpoczyna pilotażowy program dla szkół. Będzie nauczać z zakresu cyberbezpieczeństwa

MON rozpoczyna pilotażowy program dla szkół. Będzie nauczać z zakresu cyberbezpieczeństwa

fot. GettyImages
fot. GettyImages
03.02.2021 21:18

Od nowego roku szkolnego rusza program pilotażowy pod patronatem MON, którego celem będzie uruchomienie klas o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne. Jak podaje PAP, będzie to część programu Cyber.mil.pl mającego zwiększyć bezpieczeństwo państwa i obywateli w cyberprzestrzeni.

Pilotażowy program ma ruszyć w 16 wybranych szkołach, a klasy będą liczyć od 10 do 15 uczniów. "W pakiecie kandydat ma zapewnione doskonałe warunki nauczania, unikalny program oraz gwarancje rozwoju zawodowego po ukończeniu szkoły", zapewniło biuro programu Zostań żołnierzem odpowiedzialne za rozwój projektu.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158091242700686]

Program został przygotowany tak, by zostać zrealizowanym przez trzy pierwsze lata nauki w liceach lub technikach. Obejmuje kształcenie uczniów w zakresie informatyki z uwzględnieniem zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa państwa. Nadzór merytoryczny sprawują Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

W programie znajdzie się historia kryptografii oraz jej podstawy; podstawy algorytmiki i cyberbezpieczeństwa; zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Zajęcia mają się skupiać przede wszystkim na współczesnych zagrożeniach cyfrowych oraz zarządzaniu ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa. Program zakłada również kryptograficzne aspekty danych osobowych.

Zajęcia mają być prowadzone w niewielkich grupach, do 15 osób w formie e-learningu. Planowane są także wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży ceberbezpieczeństwa. Eksperci obiecują, że uczniowie zdobędą nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną wiedzę.

MON jest odpowiedzialny za zapewnienie uczniom i nauczycielom pomocy dydaktycznych, odpowiedniego sprzętu komputerowego oraz licencji na niezbędne oprogramowanie. Celem całego projektu jest wyszkolenie potencjalnych kandydatów na żołnierzy i ekspertów Sił Zbrojnych do tworzonych wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Źródło: PAP

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (111)