Mozilla proponuje własną metodę logowania

Mozilla proponuje własną metodę logowania

15.07.2011 14:06

Mozilla przedstawiła własną metodę logowania się na stronach internetowych, która ma stanowić konkurencję dla rozwiązań Google’a czy Facebooka.

Mozilla chce ułatwić korzystanie z jednego loginu dla różnych usług i serwisów, w podobny sposób jak obecnie dostępne jest to w Google Apps czy w Facebooku. Rozwiązanie Mozilli nazywa się BrowserID, a powstało na bazie Verified Email Protocol. Nowy protokół korzysta ze zweryfikowanego adresu e-mail użytkownika. Za jego pomocą możemy logować się do wybranych serwisów, for internetowych czy aplikacji webowych. Rozwiązanie to charakteryzuje się zdaniem Mozilli łatwością - użytkownik nie musi bowiem zakładać nowego konta, a jedynie podać dane potrzebne do logowania do skrzynki pocztowej.

Oczywiście, proces taki będzie weryfikowany przez Mozillę. Użytkownik chcąc dodać swój login do BrowserID, otrzyma e-mail na podany adres z danymi do weryfikacji. Dopiero potem można będzie w pełni korzystać z usługi. Działanie projektu można obejrzeć na klipie wideo w serwisie YouTube. Mozilla udostępniła też stronę demo, na której można przetestować próbną wersję BrowserID. Deweloperzy, którzy zainteresowani są usługą, mogą odwiedzić witrynę z informacjami, jak wprowadzić rozwiązanie na swoich stronach.

Czy projekt Mozilli spotka się z przychylnym przyjęciem? Zdaniem producenta jest on lepszym pomysłem od takich protokołów jak na przykład OpenID. Jednak wdrożenie BrowserID będzie w dużej mierze zależało od postawy wielkich graczy na rynku takich jak Google czy Facebook. Ci natomiast raczej pozostaną przy własnych rozwiązaniach, które umożliwiają im większą kontrolę nad działaniami użytkowników. A może pomysł Mozilli przypadnie wszystkim do gustu?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)