Mozilla proponuje własną metodę logowania

15.07.2011 14:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mozilla przedstawiła własną metodę logowania się na stronach internetowych, która ma stanowić konkurencję dla rozwiązań Google’a czy Facebooka.

Mozilla chce ułatwić korzystanie z jednego loginu dla różnych usług i serwisów, w podobny sposób jak obecnie dostępne jest to w Google Apps czy w Facebooku. Rozwiązanie Mozilli nazywa się BrowserID, a powstało na bazie Verified Email Protocol. Nowy protokół korzysta ze zweryfikowanego adresu e-mail użytkownika. Za jego pomocą możemy logować się do wybranych serwisów, for internetowych czy aplikacji webowych. Rozwiązanie to charakteryzuje się zdaniem Mozilli łatwością - użytkownik nie musi bowiem zakładać nowego konta, a jedynie podać dane potrzebne do logowania do skrzynki pocztowej.

Oczywiście, proces taki będzie weryfikowany przez Mozillę. Użytkownik chcąc dodać swój login do BrowserID, otrzyma e-mail na podany adres z danymi do weryfikacji. Dopiero potem można będzie w pełni korzystać z usługi. Działanie projektu można obejrzeć na klipie wideo w serwisie YouTube. Mozilla udostępniła też stronę demo, na której można przetestować próbną wersję BrowserID. Deweloperzy, którzy zainteresowani są usługą, mogą odwiedzić witrynę z informacjami, jak wprowadzić rozwiązanie na swoich stronach.

Czy projekt Mozilli spotka się z przychylnym przyjęciem? Zdaniem producenta jest on lepszym pomysłem od takich protokołów jak na przykład OpenID. Jednak wdrożenie BrowserID będzie w dużej mierze zależało od postawy wielkich graczy na rynku takich jak Google czy Facebook. Ci natomiast raczej pozostaną przy własnych rozwiązaniach, które umożliwiają im większą kontrolę nad działaniami użytkowników. A może pomysł Mozilli przypadnie wszystkim do gustu?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)