Mozilla rozwiąże problem wycieku historii w Firefoksie

Mozilla rozwiąże problem wycieku historii w Firefoksie

01.04.2010 15:17, aktualizacja: 01.04.2010 15:57

Mozilla postanowiła naprawić stary problem występujący w przeglądarkach internetowych. Tak zwany CSS History Hack stwarza sprzyjające okoliczności dla osób, które chciałyby uzyskać podgląd historii użytkownika, a przez to dostęp do jego prywatnych danych.

Zagadnienie jest znane od dawna - pierwsze wiadomości na temat możliwego wycieku historii odwiedzonych stron pojawiły się w 2000 r. Dopiero teraz Sid Stamm poinformował na blogu bezpieczeństwa Mozilli o trwających pracach nad eliminacją cechy, która umożliwia zdobycie poufnych informacji. Problem dotyczy połączenia selektora CSS z metodą getComputedStyle() dostępną w JavaScript. Funkcja w normalnym trybie m.in. pozwala nam dowiedzieć się, które strony WWW już odwiedziliśmy - ich linki wyświetlane są w innym, zwykle ciemniejszym kolorze. Jest to przydatna usługa, jednak ma swoją złą stronę. Za jej sprawą osoby niepowołane mogą poznać historię naszych wizyt w Internecie.

Mozilla chce wprowadzić zmiany, które uchronią internautów przed wyciekiem poufnych informacji. Wprowadzone zostaną poprawki umożliwiające bardziej bezpieczne korzystanie z Internetu. JavaScript nie będzie już mieć dostępu do tak dużej ilości danych na temat użytkownika, jak to ma miejsce obecnie. Przesyłane będą fałszywe zwrotne informacje dotyczące historii odwiedzonych stron WWW. Stamm informuje również, że użytkownicy nie powinni specjalnie odczuć wprowadzonych zmian. Przede wszystkim, nie zniknie oznaczanie wyświetlonych już witryn. Nie wiadomo natomiast, kiedy poprawka zostanie wprowadzona do Firefoksa. Mozilla ma nadzieję, że w jej ślady pójdą inni producenci przeglądarek.

Osoby, które chciałyby już teraz zablokować wyciek historii z przeglądarki mogą to uczynić za pomocą ustawień w layout.css.visited_links_enabled zmieniając about:config na false.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)