Mozilla śledzi użytkowników Firefoksa na karcie instalacji rozszerzeń

Mozilla śledzi użytkowników Firefoksa na karcie instalacji rozszerzeń

Mozilla śledzi użytkowników Firefoksa na karcie instalacji rozszerzeń
13.07.2017 13:26, aktualizacja: 14.07.2017 14:11

Mozilla nie mniej niż ze swojej przeglądarki, znana jest z zaangażowania na rzecz pojmowanego na swój sposób wolnego Internetu. W zasadzie nie ma miesiąca, by producent Firefoksa nie opublikował wzniosłego manifestu. Nie oznacza to jednak, że Mozilla nie jest łasa na dodatkowe informacje o swoich użytkownikach.

Nicolas Petton opublikował na Twitterze dowody na to, że strona prezentująca w Firefoksie rozszerzenia dostępne w sklepie, zawiera skrypty Google Analytics. Gwoli ścisłości – nie chodzi o samą kartę about:addons, lecz o stronę wyświetlaną tam w pływającej ramce. Nie zmienia to faktu, że w ten sposób możliwe jest śledzenie użytkowników nawet, jeśli wcześniej jednoznacznie nie wyrazili na to zgody poprzez włączenie funkcji Do Not Track.

350202186904659905

Co na to sami zainteresowani? W komentarzu na GitHube przedstawiciel Mozilli, Matthew MacPherson, twierdzi, że Mozilli znacznie łatwiej wykorzystywać narzędzia analityczne Google, zapewniając, że zebrane w ten sposób dane są w pełni anonimizowane:

Zbieramy niemożliwe do zidentyfikowania dane, by upewnić się, że rozwój i zmiany są dobrze przyjmowane. Możemy szanować prywatność i jednocześnie wykorzystywać analitykę.

Jak zauważa GHacks.net, ciekawymi wnioskami podzielił się także twórca antyrekalmowego rozszerzenia uBlock Origin. Z wyłączeniem wspomnianej ramki ze skryptami Google Analytics rozszerzenie radzi sobie tylko w starych wersjach XUL/XPCOM. W przypadku WebExtension, czyli docelowego formatu rozszerzeń w Firefoksie, ramka nie może zostać zablokowana.

Całkowitą blokadę podstrony na about:addons zalecają także twórcy TorBrowser. Można tego dokonać poprzez przejście na about:config?filter=extensions.webservice.discoverURL i usunięcie całej wartości tego łańcucha.

350202186904987585

Po restarcie na stronie pozwalającej na instalacje nowych rozszerzeń, pojawi się jedynie komunikat o braku dostępnego połączenia z Internetem. Mozilla nie ma zamiaru w najbliższym czasie rezygnować ze stosowania skryptu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (112)