Mozilla też planuje ukrywać pasek adresowy w Firefoksie

Mozilla też planuje ukrywać pasek adresowy w Firefoksie

26.05.2011 13:21

Nie tylko Google planuje radykalne zmiany w interfejsie swojej przeglądarki. Również Mozilla zastanawia się nad ukrywaniem paska adresowego z Firefoksa.

Twórcy przeglądarek robią ostatnio wszystko, aby dostarczyć internautom jak najbardziej minimalistyczny interfejs. Oczywiście nic nie przebije pracy w trybie pełnoekranowym albo przy użyciu dodatku typu Home Dash. Jednak dla zwykłych użytkowników, korzystających z tradycyjnego interfejsu przeglądarki, można wprowadzić sporo zmian - jak choćby ukrywania paska adresowego. Korzystamy z niego wpisując adresy stron lub zapytania w wyszukiwarce. Podczas przeglądania stron jest on jednak niepotrzebny. Tydzień temu informowaliśmy o możliwości ukrywania paska w Chrome 13, teraz zaś na podobny pomysł wpadła Mozilla.

Projekty zmian przedstawił w ramach Mozilla Labs David Regev. Proponuje on wykorzystanie doświadczeń dodatku Ubiquity, który pozwala na zastąpienie popularnych czynności poleceniami tekstowymi. Dzięki temu można by mocno odchudzić interfejs Firefoksa, w tym z paska adresowego. Regev proponuje dodać tylko jeden przycisk do interfejsu - Firefox Button, z poziomu którego użytkownik miałby dostęp do wielu funkcji. Na przykład mógłby wpisywać komendy czy zapytania w wyszukiwarce. Ponieważ zniknąłby pasek adresowy, informacje o otwartej stronie wyświetlane byłyby opcjonalnie wewnątrz karty. Dostęp do samego linku byłby możliwy z poziomu Firefox Buttona.

Pomysły Regeva są na razie tylko... pomysłami. Nie należy się zatem spodziewać wielkich zmian w Firefoksie w najbliższym czasie. Pokazują one jednak, że era tradycyjnych przeglądarek internetowych powoli zaczyna dobiegać końca. Twórcy programów szukają nowatorskich rozwiązań, które pozwoliłyby użytkownikom w jeszcze łatwiejszy sposób korzystać z Internetu. Regev zachęca do dzielenia się przemyśleniami i komentarzami dotyczącymi zmian w Firefoksie. Można to uczynić na specjalnej liście mailingowej.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)