Mozilla, Unity i Epic Games są zgodne – przyszłość gier to przeglądarki

Mozilla, Unity i Epic Games są zgodne – przyszłość gier to przeglądarki

04.03.2015 13:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o premierze nowej wersji silnika Unreal Engine, który w ostatnim czasie stał się darmowy. Jedną z istotnych w nim nowości były daleko idące ułatwienia w tworzeniu gier działających bezpośrednio w przeglądarkach. Podczas trwającej w San Francisco Game Developers Conference, Mozilla zaprezentowała rezultaty prac nad konwersją gier do takiej postaci.

Mozilla deklaruje, że prace nad stworzeniem narzędzi, które ułatwiałyby prace nad działającymi w przeglądarkach grami prowadzone są w partnerstwie z firmami tworzącymi najpopularniejsze silniki graficzne na rynku, jak Unreal Engine czy Unity. Twórcy gier mają zatem już teraz dostęp do oprogramowania, które pozwala na uruchamianie ich programów w przeglądarkach bez konieczności korzystania z wtyczek. Wykorzystywany może być także skrośny kompilator Emscripten pozwalający na translację języków C i C++ do Javascriptu, a konkretniej do podzbioru asm.js.

Unreal Engine 4 7, now shipping with HTML5 export

Podczas GDC zostały zaprezentowane bardzo interesujące rezultaty dotychczasowych prac. Przy tej okazji Mozilla zwraca uwagę na kompatybilność gier z przeglądarkami mobilnymi, różnymi kontrolerami i pełni funkcjonalnym trybem multiplayer. Największym wyzwaniem jest oczywiście szybkość działania programu – porównywalną z natywnym kodem dało się przez długi czas uzyskiwać jedynie na bardziej wydajnym sprzęcie, jednak jak wcześniej pisaliśmy, prace nad optymalizacją silników skryptowych pod kątem asm.js postępują w imponującym tempie.

Rozwój gier uruchamianych w przeglądarkach ma także wspomóc premiera 64-bitowej wersji Firefoksa dla deweloperów oferująca zestaw dodatkowych narzędzi przeznaczonych właśnie dla twórców gier. Trudno spodziewać się, aby granie w przeglądarkach w najnowsze produkcje stało się standardem w ciągu najbliższych miesięcy, jednak rezultaty prac nad optymalizacją i popularyzacją narzędzi deweloperskich prezentują się nad wyraz interesująco.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)