Mozilla wprowadzi VP8 do HTML5

Mozilla wprowadzi VP8 do HTML5

28.05.2010 16:18

Mozilla pracuje nad wprowadzeniem wolnego kodeka VP8 do materiałów wideo odtwarzanych za pośrednictwem formatu HTML5. Fundacja chce również aby kodek został uznany za domyślny przez konsorcjum W3C

Podczas konferencji I/O dla deweloperów Google uwolnił kodek wideo VP8. Pozwoli to na korzystanie z niego deweloperom w swoich aplikacjach - zwłaszcza przeglądarkach internetowych. Takie posunięcie zlikwiduje problem z kodekiem obsługującym tag <VIDEO> w HTML5. O uwolnienie VP8 zabiegała wcześniej Fundacja Wolnego Oprogramowania, która wystosowała do firmy Google apel w tej sprawie. Teraz Mozilla chce walczyć, aby VP8 został uznany przez organizację W3C ustanawiającą standardy dla Internetu, za domyślny kodek wideo dla HTML5. W tym nasza nadzieja - powiedział John Lilly z Mozilli. Pracownicy fundacji będą zabiegać o głosy członków W3C, aby opowiedzieli się za ich propozycją.

Jednak uwolnienie przez firmę Google VP8 nie oznacza automatycznie, że stanie się on domyślny dla HTML5. Obecnie nie zdefiniowano jednej technologii do wyświetlania materiałów wideo w HTML5. Apple i Microsoft promują H.264, natomiast Mozilla i Opera dotychczas były za kodekiem Ogg Theora. Ponadto, już pojawiły się głosy, że VP8 może naruszać prawa patentowe innych firm. MPEG LA, spółka kontrolująca standard wideo AVC/H.264, zastanawia się nad zarejestrowaniem pakietu patentowego dotyczącego VP8.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)