MS‑DOS trafił na GitHuba, Microsoft zachęca do eksperymentów z kodem

MS-DOS trafił na GitHuba, Microsoft zachęca do eksperymentów z kodem
Oskar Ziomek

30.09.2018 15:20, aktual.: 30.09.2018 16:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft wychodzi naprzeciw użytkownikom spragnionym eksperymentów z kodem systemu MS-DOS. Nie jest on już co prawda od dłuższego czasu tajemnicą i został opublikowany jeszcze w 2014 roku przez Computer History Museum w formie paczki ZIP, ale teraz dostęp do kodu będzie dużo łatwiejszy. Od kilku dni MS-DOS jest bowiem dostępny na GitHubie, gdzie każdy może wygodnie przejrzeć jego kod, a w razie potrzeby we własnym zakresie go zmodyfikować, tworząc fork.

Co ciekawe, taki też jest główny cel. W krótkiej informacji w repozytorium, Microsoft wprost zachęca do tworzenia modyfikacji systemu i eksperymentowania z jego kodem. Zaznacza przy tym, że kod systemu nie będzie już oczywiście modyfikowany, więc wszystkie prośby o złączenie kodu będą po prostu ignorowane. Z drugiej strony, użytkownicy mogą zgłaszać własne propozycje publikacji dodatkowych treści dotyczących systemu, ale tylko takie, które nie są bezpośrednio związane z kodem źródłowym.

MS-DOS 2.0 na pięciu dyskietkach. Źródło: Computer History Museum.
MS-DOS 2.0 na pięciu dyskietkach. Źródło: Computer History Museum.

W opisywanym repozytorium znalazło się miejsce dla dwóch wersji systemu. Znaleźć tu można MS-DOS 1.25 oraz 2.0. Obydwie są wczesnymi wersjami systemu, a ta nowsza pojawiła się na rynku w 1983 roku. MS-DOS był obecny na komputerach jeszcze przez kilka lat i przez ten czas powstawały kolejne jego edycje. Dopiero w latach 90. system zaczął być zauważalnie wypierany przez Windows, który swoją drogą na początku był tylko graficzną nakładką właśnie na MS-DOS.

Przy okazji publikacji kodu źródłowego pojawia się miejsce na kilka ciekawostek. Microsoft zwraca na przykład uwagę, że oprócz samych plików z kodem, w repozytorium znajduje się także warta uwagi dokumentacja w formacie TXT oraz DOC. Ponadto użytkowników może zainteresować także fakt, iż MS-DOS 1.25 składał się tylko z 7 plików źródłowych, w tym oryginalnej powłoki do komunikacji tekstowej. Nosi ona nazwę COMMAND.ASM i również znajduje się w opisywanym repozytorium na GitHubie.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)