MSWiA z nową ustawą antyterrorystyczną: startery pre‑paid przymusowo rejestrowane

MSWiA z nową ustawą antyterrorystyczną: startery pre-paid przymusowo rejestrowane

24.03.2016 20:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli chodzi oobrót kartami SIM dla kont pre-paid, Polska była do tej pory bardzo liberalnym krajem. Można je było kupić wkażdym kiosku, za gotówkę, co pozwalało nabywcy na uzyskaniepraktycznie anonimowego dostępu do Sieci i rozmów telefonicznych. Zainteresowanie polskimikartami było tak spore, że kupowali je przez darknetowe serwisynawet cudzoziemcy. Wygląda na to, że te złote dla anonimowościczasy zbliżają się do końca. W imię walki z terroryzmemMinisterstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce jak najszybciejwprowadzić rejestrację kart pre-paid.

Dzisiaj podczas wspólnej konferencji prasowej ministra sprawwewnętrznych Mariusza Błaszczaka i ministra koordynatora ds. służbspecjalnych Mariusza Kamińskiego przedstawiono założenia nowejustawy, która ułatwić ma, jak to określono, walkę z zagrożeniemterrorystycznym. Jej projekt zostanie przedstawiony rządowi już napoczątku kwietnia, a szef MSWiA liczy na to, że uda się ukończyćścieżkę legislacyjną w miesiąc i ustawę przyjąć w maju.

Jednym z kluczowych założeń, które znalazły się w projekcieministerstwa, jest zakaz sprzedaży starterów telefonii komórkowejbez okazania przez kupującego dowodu tożsamości. Sprzedawcy danete mieliby spisywać, gromadzić, a następnie przekazywaćoperatorom – którzy w razie potrzeby już udostępniliby jesłużbom.

Zdaniem ministra Kamińskiego ułatwi to walkę z przestępczościąi terroryzmem – wolny obrót kartami pre-paid daje bowiemprzestępcom anonimowość w sieci komórkowej, czyniąc ustaleniewłaściciela danego numeru trudnym i czasochłonnym.

Warto przypomnieć, że służby już w 2012 roku wnioskowały oprzymus rejestracji starterów, ale nie udało się wówczas tegopomysłu zrealizować. Dowodzono wówczas, że to powszechnapraktyka, legitymować się przy zakupie pre-paidów musimy zarównow wielu krajach Unii Europejskiej jak i świata. Według raportuprzygotowanego przez stowarzyszenie branżowe GSMA, w 2013 roku już80 krajów wymagało lub zamierzało wprowadzić wymóg rejestracji,w imię walki z przestępczością i terroryzmem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (318)