[MWC 2015] Sporo nowości w Firefox OS – nowe rynki i telefony (z klapką) to dopiero początek

Strona główna[MWC 2015] Sporo nowości w Firefox OS – nowe rynki i telefony (z klapką) to dopiero początek
02.03.2015 12:43
[MWC 2015] Sporo nowości w Firefox OS – nowe rynki i telefony (z klapką) to dopiero początek

Niezależnie od tego jak wielką sympatią by nie darzyć Mozilli za jej działalność na rzecz wolności Internetu i oprogramowania, to system Firefox OS trudno uznać za spektakularny sukces. Trwający Mobile World Congress jest oczywiście świetną okazją by zatrzeć przykre pierwsze wrażenie i jeszcze raz zawalczyć o większy udział w rynku mobilnych systemów operacyjnych. Mozilla doskonale zdaje sobie z tego sprawę i zaprezentowała kilka informacji, dzięki którym system z liskiem przestanie stanie się liczącym się graczem na mniej nasyconych androidowymi smartfonami rynkach.

Najistotniejszą informację dotyczącą zapowiadanej ekspansji Firefox OS jest ogłoszenie intensywnych prac nad kolejnymi urządzeniami z tym systemem. Głównymi partnerami Mozilli w tym zakresie są japońska korporacja KDDI, należący do LG operator LG Uplus, Telefonica oraz Verizon Wireless. Efektem kooperacji ma być stworzenie całego portfolio telefonów, które cechowałoby się przede wszystkim różnorodnością. Mozilla dostrzega bowiem potrzebę dostosowania produktu do specyfiki rynków takich jak afrykańskie, które z reguły po macoszemu są traktowane przez producentów i operatorów. W związku z tym obok najpopularniejszych dziś dotykowych interfejsów mają się także pojawić telefony z klapką oraz rozsuwane. Ofertę ma także cechować duże zróżnicowanie cenowe.

350132087904561089

Kolejnym kierunkiem rozwoju Firefox OS-a , jaki deklaruje Mozilla, jest wyjścia poza krąg urządzeń mobilnych. Przykładem może być prezentacja nowego telewizora Panasonic 4K Ultra HD TV. Dostępna w nim będzie nowa wersja interfejsu Home Screen 2.0, działająca właśnie na systemie Mozilli. Zaletą takiego rozwiązania mają być przede wszystkim znacznie szersze w stosunku do konkurencyjnych Smart TV możliwości dostosowywania interfejsu do własnych potrzeb.

  • Flagowiec Mozilli: japoński Fx0
  • Fx0: wybór aplikacji nader skromny
[1/2]
Flagowiec Mozilli: japoński Fx0

Ogłoszenie współpracy nad nowymi modelami telefonów z Firefox OS to nie wszystko, co Mozilla ma w tej kwestii do zaoferowania – zaprezentowano już konkretne informacje o nowym urządzeniu nazwanym Orange Klif. Ma to być pierwszy smartfon z systemem Mozilli z procesorem od MediaTeka. Ponadto Klif ma oferować obsługę dwóch kart SIM, aparat o rozdzielczości 2 Mpix i slot na kartę microSD. Oczywiście takie doniesienia nie robią na nikim szczególnego wrażenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że telefon będzie być może sprzedawany w ramach planowanej przez Orange ekspansji na takie rynki jak Kamerun, Botswana, Wybrzeże Kości Słoniowej czy Egipt.

  • Najtańszy telefon z Firefox OS-em (Alcatel One Touch Pixi 3)…
  • … oraz telefon najcieńszy (Alcatel One Touch Fire E)
[1/2]
Najtańszy telefon z Firefox OS-em (Alcatel One Touch Pixi 3)…

Poinformowano także o istotnej nowości w Firefox OS, dotyczącej płatności. Wraz z Deutsche Telekom Innovation Labs i T-Mobile Polska Mozilla opracowuje technikę wykorzystania modułu NFC w swoim systemie, co wiąże się oczywiście z funkcją dokonywania smartfonami z liskiem transakcji bezgotówkowych.

Liczba doniesień z obozu Mozilli robi wrażenie, trudno jednak dopatrywać się w nich radykalnej zmiany polityki. Można się zatem spodziewać, że urządzenia z Firefox OS będą wciąż stanowić budżetowe rozwiązanie dla niszowych rynków. Oczywiście interesująca jest koncepcja ekspansji systemu na przykład na telewizory, jednak na chwilę, kiedy Firefox OS będzie na zachodnich rynkach czymś więcej, niż ciekawostką przyjdzie zapewne jeszcze poczekać.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)