Myślała, że pomaga przyjacielowi. Straciła ponad 100 tys. złotych

Myślała, że pomaga przyjacielowi. Straciła ponad 100 tys. złotych

Oszukana kobieta straciła ponad 100 tys. zł
Oszukana kobieta straciła ponad 100 tys. zł
Źródło zdjęć: © iStock
22.04.2021 08:24

W połowie 2020 roku kobieta przyjęła zaproszenie w mediach społecznościowych do grona znajomych od osoby podającej się za inżyniera, pracującego na statku na Oceanie Indyjskim. Ta znajomość kosztowała ją 115 tys. złotych.

Podlaska policja podała, że kobieta i ów "znajomy" korespondowali przez jakiś czas. W pewnym momencie mężczyzna powiedział jej, że statek, na którym pracuje, uległ awarii i zwrócił się do kobiety o pomoc. 

Na jego prośbę, kobieta zgodziła się przyjąć za niego cenną przesyłkę. Wtedy zaczęły się problemy - po pierwszej wiadomości potwierdzającej nadanie paczki pojawiły się kolejne informujące o nieprzewidzianych kłopotach, np. nieopłacone cło lub brak ubezpieczenia paczki. 

- Oczywiście za każdym razem internetowy znajomy prosił o pokrycie tych kosztów transportu i jednocześnie zapewniał, że po powrocie zwróci wszystkie należności - podał zespół prasowy podlaskiej policji. Kobieta, ufając znajomemu poznanemu w internecie, zgadzała się na kolejne płatności i w efekcie straciła 115 tys. złotych

Dopiero po pewnym czasie zdała sobie sprawę, że padła ofiarą oszustwa. Na szczęście, jak tylko zgłosiła sprawę na policję, funkcjonariusze zaczęli działać bardzo szybko. Specjaliści z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, zajmujący się walką z cyberprzestępczością ustalili osobę stojącą za tym przestępstwem. Podejrzaną jest 24-letnia Nigeryjka studiująca w Warszawie.

Postawione jej zarzuty obejmują również podobne oszustwa na szkodę dwóch innych kobiet z różnych regionów Polski. Żadna z nich jednak nie straciła tak dużo pieniędzy, jak mieszkanka Podlasia. Zarzuty w przypadku oszustwa na szkodę mieszkanki Lubelszczyzny usłyszał również 29-letni rodak Nigeryjki. Obojgu grozi do 8 lat więzienia

- By uniknąć nieprzyjemności i straty sporej sumy pieniędzy, przede wszystkim powinniśmy zachowywać ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez internet, szczególnie gdy proszą o pieniądze - apeluje policja. 

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)