Na czym zarabia Google?

25.02.2010 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pytanie zdaje się banalne - oczywiście, na reklamach. Serwis Business Insider ujawnił właśnie dane dotyczące zarobków firmy. Warto rzucić na nie okiem - skala zysków firmy Google z reklam jest ogromna.

Google jest obecnie największą na świecie firmą zarabiającą na reklamach w Internecie. Nie chodzi tylko o tradycyjną formę promowania produktów (banery itp.), ale również o reklamy kontekstowe, linki ukryte w tekście czy podpowiedzi w wynikach wyszukiwania. Pozycja firmy nie podoba się wielu osobom. Niedawno szef Vodafone, Vittorio Colao, oskarżył Google o praktyki monopolistyczne. Firmie chce też przyjrzeć się Komisja Europejska, o czym informowaliśmy wczoraj.

W 2009 r. Google zanotował 24 mld dolarów zysków. Spośród nich prawie 18 mld pochodzi z reklam internetowych dostępnych na stronach firmy. Zaledwie niewielka część z nich to reklamy udostępniane na innych witrynach internetowych, a także „wszystko inne”, czyli sprzedaż patentów, Google Apps itd. Gigantyczny wzrost zarobków na reklamach notuje się od 2006 r., kiedy osiągnęły one sumę 8 mld dolarów. Od tego czasu można mówić o błyskawicznym rozwoju tej gałęzi rynku. W ciągu zaledwie trzech lat zyski Google z reklam sięgnęły ponad 18 mld dolarów. W tym samym czasie pozostałe źródła dochodów firmy wzrastają bardzo powoli i żadne z nich nie przekracza 3 mld dolarów rocznie.

W najbliższych latach Google najprawdopodobniej będzie starał się jeszcze bardziej zwiększyć zyski z reklam w sieci. Na przykład przez mocne wejście na rynek reklam w telefonach komórkowych. W prawdzie nie podoba się to konkurencji, to - jak na razie - nikt nie potrafi zagrozić dominacji firmy Google.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)