Nadchodzi iOS 17. Do pobrania w połowie września

Nadchodzi iOS 17. Do pobrania w połowie września

iPhone 15 Pro
iPhone 15 Pro
Źródło zdjęć: © GETTY | Bloomberg
Oskar Ziomek
13.09.2023 10:32, aktualizacja: 13.09.2023 14:50

Za nami premiera nowych iPhone'ów, co oznacza, że już za kilka dni udostępnione zostanie nowe wydanie systemu Apple - iOS 17. Producent opowiadał o jego nowych funkcjach już kilka miesięcy temu. Premiera iOS 17 zaplanowana jest jeszcze na ten miesiąc.

Już od 18 września użytkownicy iPhone'ów będą mogli pobrać iOS 17 - nowe wydanie mobilnego systemu Apple'a. Oprogramowanie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla najnowszych modeli smartfonów. Wręcz przeciwnie, dzięki długo trwającemu wsparciu ze strony producenta, iOS 17 będzie dostępny także dla starszych urządzeń, w tym iPhone'a SE (2. i 3. generacji), iPhone'a XS, XR oraz 11 i rzecz jasna wszystkich nowszych, aż do dopiero co zaprezentowanego iPhone'a 15 i 15 Pro.

W iOS 17 trudno szukać przełomowych zmian. Apple skupił się na poprawianiu szczegółów i aktualizacji systemowych aplikacji. Nowe funkcje trafią między innymi do Wiadomości, gdzie pojawi się skuteczniejsze filtrowanie czy taki detal jak przycisk pozwalający szybko przeskoczyć do najnowszej nieodczytanej wiadomości. Użytkownicy zyskają też opcję łatwego udostępniania swojej lokalizacji i ustawienia powiadomień dla bliskich po pojawieniu się w konkretnym miejscu. Trzeba zaś przyznać, że podobny mechanizm od dawna działa choćby w Google Maps.

StandBy w iOS 17
StandBy w iOS 17© Apple

Jedną z ciekawszych nowości w iOS 17 będzie tryb, który pozwoli zamienić zgodnego iPhone'a w "inteligentny wyświetlacz". W praktyce, po zamontowaniu smartfonu na specjalnym stojaku, ekran telefonu będzie mógł zmienić się w podręczny zegarek, budzik czy kalendarz. Z jednej strony to drobiazg, z drugiej jednak ciekawy pomysł na wykorzystanie telefonu jako atrakcyjnego urządzenia na biurku czy przy łóżku - gdzie i tak zapewne większość osób wykorzystuje go jako budzik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wszystkich zmian w iOS 17 jest oczywiście więcej, ale trudno uznać je za przełomowe. Ciekawie prezentuje się zaś opcja transkrypcji wiadomości nagrywanych na pocztę głosową w czasie rzeczywistym, lecz sądząc po braku wzmianek w polskich informacjach prasowych akurat o tej nowości można sądzić, że funkcja nie będzie dostępna na naszym rynku. O szczegółach dotyczących iOS-a 17 możecie przeczytać więcej na Komórkomanii, gdzie relacjonowaliśmy zapowiedź systemu w czerwcu podczas WWDC 2023.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)