Największy atak na użytkowników iPhone'ów. 225 tys. osób winnych samym sobie

Największy atak na użytkowników iPhone'ów. 225 tys. osób winnych samym sobie

Największy atak na użytkowników iPhone'ów. 225 tys. osób winnych samym sobie
01.09.2015 15:05, aktualizacja: 01.09.2015 18:05

Nie wszystkim użytkownikom iPhone'ów odpowiadają ograniczania, jakie nakłada na nich Apple. Część z nich decyduje się na jailbreak, czyli złamanie zabezpieczeń telefonu. Skutkuje to możliwością instalacji aplikacji, które nie spełniają restrykcyjnych warunków regulaminu Apple Store. Jailbreaking jest co prawda legalny, jednak niesie za sobą ryzyko zainstalowania niebezpiecznego oprogramowania oraz oczywiście utratę gwarancji. Ponadto, jak się właśnie okazało, odblokowanie iPhone'ów może doprowadzić do największego przejęcia danych klientów w historii smartfonów Apple'a.

Podstawową zaletą jailbreakingu jest, ogólnie rzecz biorąc, możliwość znacznego zwiększenia funkcjonalności iPhone'ów. Dostępne z poziomu „nieoficjalnego” sklepu Cydia aplikacje, pozwalają między innymi na wprowadzenie daleko idących zmian w interfejsie iOS-a. Ponadto dają możliwość instalacji niezatwierdzonego przez Apple oprogramowania. Tutaj właśnie swoje zalążki ma największy w historii wyciek danych użytkowników iOS-a.

350141796443252673

We wspomnianym sklepie Cydia rozpowszechniło się bowiem w ostatnim czasie oprogramowanie typu malware o nazwie KeyRaider. Po instalacji zainfekowanego programu, KeyRaider przechwytuje dane z iTunes, co w szybkim czasie pozwala na uzbieranie pokaźnej informacji o użytkowniku uwolnionego iPhone'a, a także jego transakcjach oraz hasłach. Według informacji zebranych przez centrum Palo Alto Networks, hakerzy przejęli już dane ponad 225 tysięcy osób.

To jednak nie jedyne ich osiągnięcie. KeyRaider uniemożliwia bowiem lokalnie możliwość weryfikowania jakichkolwiek czynności hasłem. Blokuje to nie tylko szereg funkcji smartfona, ale także skutecznie utrudnia jakiekolwiek działania, które mogłyby przywrócić urządzenie do pierwotnego stanu.

Atak jest największym tego typu zdarzeniem w historii. Oczywiście Apple ma pełne prawo (którego z całą pewnością nie omieszka wykorzystać) do braku jakichkolwiek działań, gdyż użytkownicy, którzy zdecydowali się na jailbreaking musieli być świadomi ryzyka, jakie to za sobą pociąga. Kwestia utraty ich danych nie przyciągnie pewnie tak dużej uwagi, jak to miało miejsce w przypadku The Fappening, innego wycieku danych z usług Apple'a, który stał się wydarzeniem-ikoną popkultury.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)