Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza?

Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza?

Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza?
Źródło zdjęć: © WP
03.06.2021 08:52

Narodowy Spis Powszechny trwa i nie brakuje oszustów podszywających się pod rachmistrzów. W sieci pojawia się coraz więcej niepokojących doniesień i często niełatwo jest odróżnić, czy kontaktuje się z nami oszust próbujący wyłudzić dane.

Tegoroczny Narodowy Spis Powszechny budzi wiele kontrowersji oraz niepokojów związanych z bezpieczeństwem danych obywateli. Serwis Niebezpiecznik zwrócił uwagę na to, że do czytelników docierają wiadomości (w tym SMS-y), w których rachmistrz (lub oszust) próbuje umówić się na wywiad w ramach spisu.

Tego typu wiadomości powinny wzbudzić czujność. GUS zapewnia, że "rachmistrz spisowy może kontaktować się z wami jedynie drogą telefoniczną, więc wszelkie maile oraz SMS-y zachęcające do podania danych należy traktować jako próbę oszustwa". Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88.

To oczywiście nie powstrzyma oszustów przed dzwonieniem i podejmowaniem prób wyłudzenia danych. Jak zauważa Niebezpiecznik, pod dowolny numer telefonu da się podszyć.

Na szczęście są sposoby na zweryfikowanie, czy nasz rozmówca jest tym, za kogo się podaje. Tożsamość rachmistrzów można zweryfikować na dwa sposoby:

  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ (w tym celu należy podać imię, nazwisko i 3 znaki identyfikatora rzekomego rachmistrza);
  • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 (wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).

Należy również pamiętać, że jeśli dokonaliśmy spisu przez internet lub w punkcie spisowym, to nikt nie ma prawa do was dzwonić w sprawie NSP. Wszelkie próby kontaktu, jeśli dokonaliśmy spisu samodzielnie, również należy potraktować, jako próbę wyłudzenia danych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)