NASA zdecydowała się na upublicznienie katalogu oprogramowania, w którym znajdują się programy pierwotnie stworzone w celu wspierania eksploracji kosmosu. Agencja uważa, że wiele z nich może pomóc w rozwiązaniu problemów współczesnego świata np. wyzwań związanych z ociepleniem klimatu.

bETRksmZ

Od momentu powstania, czyli od lipca 1958 roku do czasów współczesnych NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) opracowała wiele programów, które pomogły w odkrywaniu tajemnic kosmosu. Wykorzystywane rozwiązania bazowały głównie na aeronautyce, systemach autonomicznych, przetwarzaniu danych i obrazów czy testowaniu różnego rodzaju systemów.

NASA oferuje swoje programy za darmo

Teraz agencja zdecydowała, że ponad 800 z nich zostanie udostępnionych w ramach programu transferu technologii, za który odpowiada Dyrekcja Misji Technologii Kosmicznych. Jak donosi serwis Engadget, wśród nich znajdują się m.in. "narzędzia do obliczania wielkości i wymagań mocy systemu zasilania energią słoneczną, kod do analizy koncepcji samolotów słonecznych, oprogramowanie do obliczeniowej dynamiki płynów".

- Dobrą wiadomością jest to, że ta technologia jest ogólnodostępna za darmo. Oprogramowanie odpowiednie dla satelitów, astronautów, inżynierów i naukowców, ponieważ jest stosowane i dostosowywane w różnych branżach i firmach, jest świadectwem ogromnej wartości, jaką NASA wnosi do Stanów Zjednoczonych – i dla całego świata – powiedział administrator NASA - Bill Nelson.

bETRksnb

W repozytorium NASA znajduje się obecnie 832 programów, ale agencja planuje dodawać kolejne. Można je znaleźć tutaj. Istnieje możliwość wyszukiwania programów poprzez różne filtry. NASA zaplanowała, że 13 lipca odbędzie się seminarium internetowe, w którym przekaże więcej informacji na temat możliwości pobrania programów.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (22)
bETRksnX