Nawet 12 urządzeń podłączysz do laptopa dzięki stacji dokującej StarTech

Nawet 12 urządzeń podłączysz do laptopa dzięki stacji dokującej StarTech

Nawet 12 urządzeń podłączysz do laptopa dzięki stacji dokującej StarTech
Krzysztof Fiedor
15.02.2016 15:49

Nowoczesne laptopy są coraz cieńsze i smuklejsze. Nic zatem dziwnego, że posiadają one coraz mniej gniazd rozszerzeń na dodatkowe peryferia. Użytkownicy, którzy chcą podłączyć więcej niż jeden monitor do notebooka mają nie lada problem. Rozwiązaniem są stacje dokujące, jednak znalezienie tej właściwej z odpowiednim wachlarzem wejść i wyjść staje się sporym wyzwaniem. Na pomoc przychodzi technologia Thunderbolt, która umożliwia podłączenie nawet kilkunastu urządzeń w tym samym czasie.

StarTech zaprezentował właśnie stację dokującą dla notebooków wyposażonych w port Thunderbolt 2, do której podłączymy nawet 12 urządzeń, w tym monitory, pamięci, urządzenia audio, czy LAN. W USA sugerowana cena detaliczna to 348 dolarów, co nie jest szczególnie wygórowaną kwotą w tej klasie urządzeń. W zamian otrzymamy bogaty zestaw portów, które znacznie rozszerzą skromny zestaw interfejsów dzisiejszych notebooków.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

StarTech Thunderbolt 2 Dual-Display Dock (TB2DOCK4K2DP) bazuje na czterokanałowym kontrolerze Intel DSL5520 (Falcon Ridge), którego magistrala osiąga transfer na poziomie 20 Gb/s. Umożliwi podpięcie monitora 4K (3840x2160) lub dwóch monitorów QHD (2560x1440). Dodatkowo za pomocą portów DisplayPort jest możliwość podpięcia jednocześnie dwóch monitorów z maksymalną rozdzielczością 2560x1600 lub jednego w maksymalnej rozdzielczości 3840x2160.

Oto pełna lista portów, które znajdziemy w stacji dokującej. Zaczynamy od dwóch portów Thunderbolt 2, kolejne to dwa porty DisplayPort, następnie cztery porty USB 3.0 (w tym jeden port szybkiego ładowania), którymi zarządza kontroler Fresco Logic FL1100EX. Mamy też złącze eSATA, za które odpowiada kontroler ASMedia1061 i Ethernetu, sterowanego układem Intela WGI210AT. Dodatkowo na obudowie znalazło się miejsce dla dwóch portów mini-jack 3,5 mm oraz jednego gniazda S/PDIF 5.1.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Z racji tego, że gniazdo Thunderbolt 2 stosowane jest na szeroką skalę w produktach Apple, nie dziwi stylistyka stacji dokującej. Jest ona wykonana z aluminium aby jak najbardziej zbliżyć się wyglądem do MacBooków. Nie znaczy to, że stacji nie podłączymy do innych sprzętów. Na rynku są obecne notebooki też innych firm, w których zastosowano technologię Thunderbolt 2, np. seria Dell Precision czy kilka modeli z serii ThinkPadów. Złącze to znajdziemy też na kilku płytach głównych od MSI i Gigabyte.

Stacja dokująca dostępna jest już w kilku dużych sklepach internetowych w cenie sporo niższej niż sugerowana, m.in. Amazon.com czy newegg.com. Niestety w polskich sklepach sprzętu tego jeszcze nie kupimy, więc pozostaje import prywatny.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)