Nawet kilkanaście tysięcy osób dostanie wezwanie do zapłaty za zabawy z Chomikiem

Nawet kilkanaście tysięcy osób dostanie wezwanie do zapłaty za zabawy z Chomikiem

Nawet kilkanaście tysięcy osób dostanie wezwanie do zapłaty za zabawy z Chomikiem
04.09.2014 11:40, aktualizacja: 04.09.2014 22:24

Pod koniec sierpnia informowaliśmy Was, że użytkownicy chomikuj.pl mogą otrzymać wezwanie do zapłaty za rzekome naruszenie praw autorskich. Pismo od kancelarii adwokackiej Bartłomieja Wieczorka z Wrocławia mogły otrzymać też osoby, które z serwisu korzystały jedynie biernie, nie umieszczając w nim żadnych naruszających prawa autorskie plików. Z najnowszych ustaleń wynika, że sprawa może dotyczyć nawet kilkunastu tysięcy osób. Właśnie tylu internautów ustalono w toku postępowania.

Przypominamy, że mecenas Bartłomiej Wieczorek działa w imieniu polskich studiów filmowych i następujących wydawców: Kadr, Zebra, TOR, SFR, MUZA, MediaPharm, FOKA, Czytelnik i innych. W wezwaniu do zapłaty wymienione są rzekome naruszenia praw autorskich oraz rzekoma wartość udostępnionych poprzez Chomikuj.pl filmów. Wciąż nie wiemy jak wyglądają pisma i jaką kwotę miałby zapłacić każdy w ten sposób pozwany.

Obraz

Dziennik Internautów informuje, że pracownik kancelarii nie chciał powiedzieć, ile pism zostało wysłanych i jaki jest status odbiorców wezwań w prowadzony postępowaniu karnym. Jednak według danych przedstawionych przez rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, która prowadzi postępowanie, na które powołuje się kancelaria Bartłomieja Wieczorka, wynika że śledztwo prowadzone jest w sprawie – nikomu nie przedstawiono zarzutów, w toku śledztwa ustalono jednak, że prawa autorskie zostały naruszone przez kilkanaście tysięcy internautów. Dowiedzieliśmy się też, że pełnomocnik pokrzywdzonych zapoznał się już z aktami sprawy. Zastanawiający jest fakt, w jaki sposób pozyskane zostały dane użytkowników chomikuj.pl, którzy rzekomo naruszyli prawa autorskie. Popularna metoda na użytkowników BitTorrenta, czyli udostępnianie pliku-przynęty, by obserwować adresy IP uczestników wymieniającego między sobą plik ten roju, tu po prostu nie zadziała. Czyżby więc dane udostępnił sam serwis?

Warto zwrócić uwagę na to, że jeśli śledztwo prowadzone jest „w sprawie”, to nie ma pewności, czy osoby wezwane do zapłaty naprawdę dokonały naruszeń. Adwokat nie może być pewien, że odbiorcą pisma jest użytkownik chomikuj.pl odpowiedzialny za naruszenie praw autorskich. Przykładowo wezwanie do zapłaty może otrzymać osoba starsza, która może nie wiedzieć, dlaczego tak naprawdę otrzymała pismo i postanowi zapłacić żądaną kwotę.

Sprawa pism wysyłanych prze kancelarią przypomina działania adwokat Anny Łuczak. Jednak Bartłomiej Wieczorek proponuje bardziej kosztowne ugody i zachęca do kontaktu, chcąc dokładniej wyjaśnić sprawę. Dodatkowo do wezwań nie są dołączane blankiety wpłaty. Niestety pismo mogło trafić do osób, które nie naruszyły praw autorskich, więc jeśli ktoś jest przekonany o swojej niewinności, a otrzymał wezwanie, to powinien złożyć skargę do Okręgowej Rady Adwokackiej. Bartłomiej Wieczorek należy do Izby Adwokackiej w Wałbrzychu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)