Netflix w FullHD już nie tylko na Edge – pomogą dodatki do Chrome i Firefoksa

Netflix w FullHD już nie tylko na Edge –  pomogą dodatki do Chrome i Firefoksa

Netflix w FullHD już nie tylko na Edge –  pomogą dodatki do Chrome i Firefoksa
12.02.2018 11:11

Netflix swoich klientów, którzy oglądają treści na PC, dzielina dwie kategorie. Pierwsza to korzystający z jedynej słusznejprzeglądarki Microsoft Edge, druga to ci, którzy korzystają zinnych przeglądarek. Pierwsi są lepsi – oferuje się im streamingw rozdzielczości1080p. Drudzy… no cóż. Bez względu na możliwości łączajak i wykupienie pakietu Standard, dostają jedynie 720p. Oficjalneuzasadnienie tej dyskryminacji? No cóż, ochrona praw autorskich.

Operator najpopularniejszej dziś na świecie usługistreamingowej nie ufa swoim klientom, nie ufa też w pełnitechnologiom DRM innym niż Protected Media Path w Microsoft Edge.Użytkownicy Google Chrome i pochodnych przeglądarek są zaśskazani na moduł DRM Widevine, zaś w wypadku Firefoksawykorzystywany jest Adobe Access. Dlatego w najlepszym razie mogąliczyć na rozdzielczość 720p z bitrate 4420 kb/s, podczas gdyużytkownicy przeglądarki Microsoftu otrzymują 1080p z bitrate 7500kb/s.

Co szczególnie zaskakujące, rozdzielczość 1080p można byłouzyskać w przeglądarce Chrome, ale tylko w systemie Chrome OS.Czyżby na znacznie bardziej zamkniętej niż normalny Linuxplatformie Google’a Chrome z DRM Widevine uznano zabezpieczniejsze? A i tak z tego 720p należało się cieszyć.Użytkownicy złośliwie komentowali, że gdyby nie dominującapozycja Chrome na rynku przeglądarek, Netflix dałby użytkownikomco najwyżej 480p, tak jak w pakiecie podstawowym.

To, czego nie da Netflix, dać mogą jednak niezależniprogramiści. Człowiek znany jako TrueDread stworzył rozszerzenienetflix-1080pdo Chrome, które zajmuje się mechanizmem testującym w rdzeniuodtwarzacza (cadmium playercore) czy ma do czynienia z urządzeniem zChromeOS-em i ustawiającym zgodnie z wynikiem tego testu profilwyświetlania. Zmiana jest trywialna, rozszerzenie po prostu usuwatest i ustawia profil 1080p jako domyślny. Rozszerzenie działaniezależnie od systemu operacyjnego, zarówno na Windowsie jak imacOS-ie oraz Linuksie.

Netflix w 1080p teraz także w linuksowym Chrome
Netflix w 1080p teraz także w linuksowym Chrome

Wkrótce po tym na podstawie udostępnionego na GitHubie kodu,programista vladikoff stworzył rozszerzenie netflix-1080p-foxfire,które pozwala dokładnie na to samo, ale w Firefoksie. Najwyraźniejrodzaj zastosowanego modułu DRM nie ma żadnego znaczenia dlaodtwarzacza Netflixa, użytkownikom narzucono sztuczne ograniczenia.

Tymczasem jak widać po aktywności niezależnych grupwydawniczych, desperackie próby ograniczania płacącym użytkownikomdostępu do treści w wyższej jakości tylko ze względu na wybranąprzez nich platformę po prostu nie przynoszą oczekiwanychantypirackich skutków. Znakomity niemiecki serial „Dark” pojawiłsię w niezależnym obiegu dzień po jego premierze na Netfliksie, wrozdzielczości 1080p i z 10-bitową głębią koloru, wszystkozakodowane kodekiem HEVC dla uzyskania najlepszej jakości obrazuprzy najmniejszym rozmiarze.

Jeszcze lepiej gorzej było z głośnym ostatnio„Altered Carbon”, który od ponad tygodnia dostępny jest wdrugim obiegu w rozdzielczości 4K dla każdego zainteresowanego. Atrzeba pamiętać, że treści 4K na pececie Netflix oferujewyłącznie posiadaczom Windows 10 z przeglądarką Edge naplatformie sprzętowej z procesorem Intel Kaby Lake i wyjściem wideozgodnym z HDCP 2.2. Po raz kolejny okazuje się, że płacący zadostęp do treści dostają ją gorszej jakości, niż ci, którzysięgnęli do oferty piratów.

W naszej bazie oprogramowania znajdziecie netflix-1080p do Chromei przeglądarek chromopodobnych oraz netflix-1080p-foxfire dlaFirefoksa.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)