Netrunner 15 pierwszą stabilną dystrybucją Linuksa z pulpitem KDE Plasma

Netrunner 15 pierwszą stabilną dystrybucją Linuksa z pulpitem KDE Plasma

16.02.2015 16:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczoraj miała premiera nowej wersji linuksowej dystrybucji Netrunner oznaczonej numerem 15. Najważniejszą nowością jest wykorzystanie KDE Plasma Desktop 5.2 jako domyślnego środowiska graficznego. Netrunnera można uznać za pierwszy stabilny i liczący się system operacyjny, który oferuje budzący coraz większe zainteresowanie pulpit Plasma.

Środowisko to dostarcza w stosunku do KDE 4.x wiele nowości, to nie tylko pod względem radykalnie przebudowanej architektury, ale też w samym interfejsie użytkownika. Wersja 5.2 wprowadza między innymi obramowanie okien Breeze (które w Netrunnerze zostało nieco zmodyfikowane), oraz nowy zestaw ikon o bardzo atrakcyjnym wzornictwie. Dodano także szereg nowych komponentów, jak menedżer logowania sddm czy centrum oprogramowania Muon. Odświeżenia doczekało się także rozbudowane menu ustawień. Środowisko wykorzystuje biblioteki Qt 5.4 i QtQuick, które dzięki sprzętowej akceleracji sprawniej będzie rysować interfejsy.

Z wrażeniami dotyczącymi korzystania z KDE Plasma 5.2 można zapoznać się na blogu użytkownika lucas_. Trzeba przyznać, że całość robi bardzo dobre wrażenie – pod względem atrakcyjności dla oka Plasma znajduje się w ścisłej czołówce linuksowych środowisk graficznych.

Obraz

Premiera nowej wersji Netrunnera jest także okazją do aktualizacji oprogramowania – do najnowszych stabilnych wersji zaktualizowano odtwarzacz VLC, pakiet LibreOffice, edytor grafiki GIMP czy komunikator Pidgin. Ponadto pełną kompatybilność ze środowiskiem Plasma w systemie Netrunner otrzymał Firefox i Thunderbird. Wybór środowiska Plasma 5.2 na domyślne jest dość odważną decyzją, można jednak założyć, że nowe KDE, ze swoim bardzo atrakcyjnym wyglądem i aktywną społecznością, której postulatom pilnie przysłuchują się programiści, może zapewnić Netrunnerowi sporą popularność.

Nowy system operacyjny o nazwie kodowej Prometheus został opublikowany tylko w wersji 64-bitowej. Niezalecana jest aktualizacja ze wspieranej do 2016 roku poprzedniej wersji o nazwie Frontier, której domyślnym środowiskiem jest KDE4.x. Obraz ISO dystrybucji można pobrać ze strony domowej systemu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (126)
Zobacz także