Netrunner 15 pierwszą stabilną dystrybucją Linuksa z pulpitem KDE Plasma

Netrunner 15 pierwszą stabilną dystrybucją Linuksa z pulpitem KDE Plasma

Netrunner 15 pierwszą stabilną dystrybucją Linuksa z pulpitem KDE Plasma
16.02.2015 16:32

Wczoraj miała premiera nowej wersji linuksowej dystrybucji Netrunner oznaczonej numerem 15. Najważniejszą nowością jest wykorzystanie KDE Plasma Desktop 5.2 jako domyślnego środowiska graficznego. Netrunnera można uznać za pierwszy stabilny i liczący się system operacyjny, który oferuje budzący coraz większe zainteresowanie pulpit Plasma.

Środowisko to dostarcza w stosunku do KDE 4.x wiele nowości, to nie tylko pod względem radykalnie przebudowanej architektury, ale też w samym interfejsie użytkownika. Wersja 5.2 wprowadza między innymi obramowanie okien Breeze (które w Netrunnerze zostało nieco zmodyfikowane), oraz nowy zestaw ikon o bardzo atrakcyjnym wzornictwie. Dodano także szereg nowych komponentów, jak menedżer logowania sddm czy centrum oprogramowania Muon. Odświeżenia doczekało się także rozbudowane menu ustawień. Środowisko wykorzystuje biblioteki Qt 5.4 i QtQuick, które dzięki sprzętowej akceleracji sprawniej będzie rysować interfejsy.

Z wrażeniami dotyczącymi korzystania z KDE Plasma 5.2 można zapoznać się na blogu użytkownika lucas_. Trzeba przyznać, że całość robi bardzo dobre wrażenie – pod względem atrakcyjności dla oka Plasma znajduje się w ścisłej czołówce linuksowych środowisk graficznych.

350131346905327553

Premiera nowej wersji Netrunnera jest także okazją do aktualizacji oprogramowania – do najnowszych stabilnych wersji zaktualizowano odtwarzacz VLC, pakiet LibreOffice, edytor grafiki GIMP czy komunikator Pidgin. Ponadto pełną kompatybilność ze środowiskiem Plasma w systemie Netrunner otrzymał Firefox i Thunderbird. Wybór środowiska Plasma 5.2 na domyślne jest dość odważną decyzją, można jednak założyć, że nowe KDE, ze swoim bardzo atrakcyjnym wyglądem i aktywną społecznością, której postulatom pilnie przysłuchują się programiści, może zapewnić Netrunnerowi sporą popularność.

Nowy system operacyjny o nazwie kodowej Prometheus został opublikowany tylko w wersji 64-bitowej. Niezalecana jest aktualizacja ze wspieranej do 2016 roku poprzedniej wersji o nazwie Frontier, której domyślnym środowiskiem jest KDE4.x. Obraz ISO dystrybucji można pobrać ze strony domowej systemu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (126)