Nie działa pacjent.gov.pl? Nic straconego. Jest lepszy sposób na szczepienie

Nie działa pacjent.gov.pl? Nic straconego. Jest lepszy sposób na szczepienie

Nie działa pacjent.gov.pl? Nic straconego. Jest lepszy sposób na szczepienie
Źródło zdjęć: © Getty Images | bojanstory
28.04.2021 14:49

Śmierć, podatki i niedziałające strony rządowe – tych trzech rzeczy można być w życiu absolutnie pewnym. Na szczepionki czeka spora część społeczeństwa, nic zatem dziwnego, że ludzie szukają alternatyw w zdobyciu informacji, gdzie można dostać wyczekany zastrzyk. I taka alternatywa istnieje.

Prostą i przejrzystą wyszukiwarkę znajdziemy pod adresem szczepienia.github.io. Jeśli komuś nazwa wydaje się podejrzana, tłumaczymy. Github, na którym owa strona stanęła, to platforma głównie dla programistów, umożliwiająca użytkownikom tworzenie własnych projektów za pomocą prostych narzędzi. Tyle genezy. Do rzeczy.

Na stronie widzimy mapę Polski z podziałem na województwa. Klikamy na te, które interesuje nas najbardziej i po chwili zobaczymy listę miast, w których dostępne są szczepionki, wolne terminy z godzinami oraz dane teleadresowe. W niektórych przypadkach istnieje możliwość wyboru preparatu. W ostatniej tabelce widzę numer telefonu na pogotowie lub bezpośrednio do placówki, która szczepienia obsługują. Dzwonię do jednych z nich w województwie lubuskim.

Szczepienia przeciw COVID-19 - wyszkuiwarka
Szczepienia przeciw COVID-19 - wyszkuiwarka

- Dzień dobry. Widzę, że mają państwo termin na 29 kwietnia. To jeszcze aktualne? – pytam.

- Tak proszę pana. Szczepimy co 5 minut. Zapisać? – odpowiada żeński głos w słuchawce.

Grzecznie dziękuję i sprawdzam kolejny punkt. Sam zapisałem się w nocy za pomocą pacjent.gov.pl, ale na potrzeby tekstu chciałem sprawdzić, jak często lista jest aktualizowana.

"Ze względu na bardzo duże zainteresowanie i znaczne obciążenie serwera muszę się ograniczyć do wyszukiwania terminów tylko w większych miejscowościach" – czytam w komunikacie na górze strony. Dzwonię dalej. Tym razem na Podkarpacie. W Rzeszowie są wolne terminy na 29 kwietnia. Do wyboru Pfizer lub AstraZeneca.

- Spóźnił się pan kilka minut. Ale mogę umówić po majówce – mówi recepcjonistka.

Czyli strona działa i faktycznie jest aktualizowana. Dla pewności sprawdzam trzecią placówkę. Niestety nie każda ma podany numer telefonu. Ale w jednej z placówek w Tomaszowie Mazowieckim są nawet dwa. Jedna godzina i AstraZeneca. Dzwonię. Pierwszy numer nie odpowiada. Udaje się za drugim.

- Jak panu się wyświetla, że można i pan chce to śmiało proszę się rejestrować – odpowiada recepcjonistka.

– Tylko to to przez e-pacjenta trzeba proszę pana - dodaje na odchodne.

Nie trzeba wyszukiwać w całym województwie. Można kryteria zawęzić do konkretnego miasta i dostawcy szczepionki.

Twórca strony podkreśla, że nie jest w stanie zamieścić wszystkich miast z danego regionu. Jeżeli zatem miejscowości brakuje, warto i tak sprawdzić na pacjent.gov.pl. Dla pewności.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)