Nie, Rossmann nie organizuje loterii z okazji zamknięcia sklepu

fot. GettyImages
fot. GettyImages
Arkadiusz Stando

01.03.2021 12:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W mediach społecznościowych pojawiają się doniesienia o rzekomym zamknięciu niektórych drogerii Rossmann. Sieć informuje, że nie organizuje żadnych konkursów na Facebooku i Instagramie, a tego typu informacje są udostępniane przez oszustów.

Cyberprzestępcy oferują fikcyjne nagrody lub wyprzedaż produktów po bardzo niskiej cenie. Wśród nich znajdują się między innymi drogie kosmetyki, które mogą przykuć uwagę użytkowników Facebooka czy Instagrama. Aby je zdobyć, wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej, do której link umieszczono we wpisie.

Kiedy użytkownik na nią trafi, otrzymuje informację o możliwości wzięcia udziału w loterii. Aby do niej dołączyć, musi podać w formularzu swoje dane osobowe, w tym imię, nazwisko, adres e-mail, adres zamieszkania czy numer telefonu. Następnie okazuje się, że wygrana jest już gwarantowana, ale należy opłacić przesyłkę.

Jeżeli użytkownik przejdzie dalej, to trafi na stronę przedstawiającą fałszywy system płatności. Oszuści umożliwiają opłacenie przesyłki tylko jednym sposobem – chcą, aby podać im pełne dane karty płatniczej wraz z kodem zabezpieczającym CVV. Taka sytuacja powinna wzbudzić czujność ofiary.

Oszustwo "na loterię Rossmann" – przestępcy chcą uzyskać dane twojej karty płatniczej

Systemy płatności umożliwiają zawsze kilka sposobów przekazywania środków. Może to być przelew zwykły, natychmiastowy, BLIK (czy poprzez inny system szybkich płatności), za pomocą Google Pay czy tym podobnych. Podanie pełnych danych karty płatniczej wiąże się z tym, że przestępcy będą mogli dokonać wielu transakcji i w najgorszym przypadku nawet wyczyścić konto ofiary.

Na szczęście, od początku 2021 roku w Polskich bankach wprowadzane są nowe zabezpieczenia. Od 31 grudnia, każdy z operatorów zobowiązany jest do wdrożenia systemu potwierdzania internetowych płatności kartą z wykorzystaniem dodatkowego uwierzytelnienia transakcji. Banki umożliwiają klientom wybór jednego z kilku sposobów: przy pomocy wiadomości SMS, kodu w aplikacji czy powiadomienia push z aplikacji. Alior Bank wprowadził niedawno możliwość potwierdzenia transakcji korzystając z FaceID, kodu PIN czy odcisku palca.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)