Niebieski ekran śmierci na Windowsie 7 ze starym AMD po nowej łatce Microsoftu

Strona głównaNiebieski ekran śmierci na Windowsie 7 ze starym AMD po nowej łatce Microsoftu
08.01.2018 13:26
Niebieski ekran śmierci na Windowsie 7 ze starym AMD po nowej łatce Microsoftu

Wszyscy już pewnie mamy dość wiadomości dotyczących Meltdowni Spectre, sprzetowych błędów w procesorach, ale niestety zaszybko się one nie skończą. Wydana w zeszłym tygodniu przezMicrosoft łatka KB4056892, uodparniająca Windowsa na atak Meltdown,wywoływała niebieski ekran śmierci jeśli została zainstalowanana systemie z niewspieranymantywirusem. Niestety jednak to nie wszystko. Ze skarg naTechNecie wynika, że problemy mają też posiadacze pecetów zestarszymi procesorami AMD.

Na łamach Technetu trwa dyskusja między użytkownikami już nietakich najnowszych, a wciąż przecież oficjalnie wspieranych przezMicrosoft konfiguracji sprzętowych. Najwyraźniej po zainstalowaniułatki KB4056892 na komputerach z Windows 7 i procesorami z rodzinyAMD Athlon 64 X2 należy po restarcie spodziewać się niebieskiegoekranu śmierci z błędem 0x000000c4(DRIVER_VERIFIER_DETECTED_VIOLATION). Kwestia antywirusa nie ma tunic do znaczenia – awarie występowały także w konfiguracjach bezantywirusa lub jedynie z microsoftowym Windows Defenderem.

350208621403203521

Sprawa jest o tyle zaskakująca, że w pierwszym rzędzie łatkana Meltdown w ogóle nie powinna być aktywowana na procesorach wmikroarchitekturze K8 Hammer. Zapewniają one oczywiście wykonywaniepoza kolejnością (out of order processing), które w pierwszymrzędzie umożliwiło atak Meltdown, ale tam w wypadku nietrafionegoprzewidzenia kodu przez jednostkę predykcyjną restartowany byłcały potok wykonywania rozkazów, nic nie zostawało w cache. Takteż było z kolejnymi generacjami procesorów AMD – i dlatego wrazie wykrycia procesora czerwonych, łatka KPTI na Linuksie w ogólenie jest aktywowana.

Jak odinstalować awaryjną łatkę?

Niestety póki co wygląda na to, że nie ma żadnego obejścia,które pozwoliłoby rozwiązać problem z niebieskim ekranem śmierci.Jedyne co można zrobić, to odinstalować łatkę w trybieawaryjnym. W tym celu należy przerwać uruchamianie Windows 7klawiszem F8, wybrać rozruch w trybie Napraw komputer, a pouruchomieniu otworzyć wiersz polecenia z okna Opcje odzyskiwaniasystemu i wydać polecenie:

<span style="font-size:small;" dism /image:X:\ /cleanup-image /revertpendingactions

gdzie X: to nazwa dysku Windows (C:), który został zmapowany wtrybie naprawczym.

Jeśli ta próba odinstalowania łatki nie pomoże, możnaspróbować ją odinstalować bezpośrednio – użytkownik redditazip369 zlokalizował dokładną nazwę pakietu. W tym celu wydajemypolecenie

<span style="font-size:small;" dir X: dism /image:X:\ /remove-package/packagename:Package_for_RollupFix31bf3856ad364e35amd64~~7601.24002.1.4/norestart

Microsoft przygląda się tej sprawie, oficjalnej poprawki dołatki powinniśmy spodziewać się jutro, z okazji drugiego wtorkumiesiąca.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)