Część czytników Amazon Kindle straci niebawem dostęp do internetu. Chodzi o pierwsze modele, które były wyposażone w modemy 3G, ale zabrakło w nich łączności Wi-Fi. Problem jest już realny w USA, ale w przyszłości nie ominie użytkowników w Polsce.

bESDGqXp

Najstarsze czytniki e-booków Amazon Kindle jeszcze w tym roku zaczną tracić dostęp do internetu, przynajmniej w rękach użytkowników z USA - sygnalizuje The Verge. To konsekwencja wyłączania sieci 3G, co rozpoczyna się w Stanach już w grudniu tego roku. Pierwsze czytniki były wyposażone w modemy 3G, ale nie w Wi-Fi. Inne z kolei miały zarówno łączność 3G, jak i Wi-Fi, więc tutaj siłą rzeczy dostęp do sieci też zostanie ograniczony.

Po wyłączeniu anten 3G, w niektórych czytnikach Kindle nie będzie już więc możliwości korzystania z internetu. To duża strata, bo sieć przydaje się w Kindle'ach nie tylko do przeglądania katalogu książek w sklepie, ale i do wgrywania nowych tytułów kupionych we własnym zakresie, bez podłączania czytnika kablem do komputera. Jak podaje Amazon w mailingu wysyłanym do klientów, internet zniknie więc wkrótce w modelach Kindle 1. i 2. generacji oraz w modelu Kindle DX 2. generacji.

Amazon informuje klientów o wyłączaniu sieci 3G w USA
Źródło zdjęć: © The Verge
Amazon informuje klientów o wyłączaniu sieci 3G w USA

W szeregu innych modeli wyposażonych zarówno w 3G, jak i Wi-Fi, będzie siłą rzeczy dostępny tylko w zasięgu tego drugiego. Tutaj chodzi o modele Kindle Keyboard (3. generacja), Kindle Touch (4. generacja), Kindle Paperwhite (5., 6. i 7. generacja) oraz Kindle Oasis (8. generacja). Pozostałe urządzenia dostawały już modemy 4G lub jedynie Wi-Fi, więc ich problem nie dotyczy.

bESDGqXr

Co ciekawe, Amazon wychodzi naprzeciw klientom, których urządzenia wyposażone wyłącznie w 3G stracą dostęp do sieci i oferuje im zniżkę w wysokości 50 dolarów na zakup nowego Kindle'a Paperwhite lub Oasis. W przypadku tego pierwszego jest to mniej więcej jedna trzecia ceny nowego urządzenia. Dodatkowo klienci dostaną 15 dolarów do wydania na książki.

Amazon Kindle i Amazon Echo: ESET pokazał kolejną słabość „internetu rzeczy”
Amazon Kindle i Amazon Echo: ESET pokazał kolejną słabość „internetu rzeczy”

Co warte zaznaczenia, nieco później dokładnie ten sam problem będzie dotyczyć także użytkowników w Polsce. Operatorzy komórkowi już teraz sygnalizują, że dni nadajników 3G są policzone. Orange podaje na przykład, że sieć 3G zostanie wyłączona do 2024 roku. Dzięki temu mają się zwiększyć możliwości LTE i 5G.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (24)
bESDGqYn