Niektóre czytniki Kindle stracą internet. Powodem przyszłość sieci 3G

Niektóre czytniki Kindle stracą internet
Niektóre czytniki Kindle stracą internet
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

29.07.2021 12:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Część czytników Amazon Kindle straci niebawem dostęp do internetu. Chodzi o pierwsze modele, które były wyposażone w modemy 3G, ale zabrakło w nich łączności Wi-Fi. Problem jest już realny w USA, ale w przyszłości nie ominie użytkowników w Polsce.

Najstarsze czytniki e-booków Amazon Kindle jeszcze w tym roku zaczną tracić dostęp do internetu, przynajmniej w rękach użytkowników z USA - sygnalizuje The Verge. To konsekwencja wyłączania sieci 3G, co rozpoczyna się w Stanach już w grudniu tego roku. Pierwsze czytniki były wyposażone w modemy 3G, ale nie w Wi-Fi. Inne z kolei miały zarówno łączność 3G, jak i Wi-Fi, więc tutaj siłą rzeczy dostęp do sieci też zostanie ograniczony.

Po wyłączeniu anten 3G, w niektórych czytnikach Kindle nie będzie już więc możliwości korzystania z internetu. To duża strata, bo sieć przydaje się w Kindle'ach nie tylko do przeglądania katalogu książek w sklepie, ale i do wgrywania nowych tytułów kupionych we własnym zakresie, bez podłączania czytnika kablem do komputera. Jak podaje Amazon w mailingu wysyłanym do klientów, internet zniknie więc wkrótce w modelach Kindle 1. i 2. generacji oraz w modelu Kindle DX 2. generacji.

Amazon informuje klientów o wyłączaniu sieci 3G w USA
Amazon informuje klientów o wyłączaniu sieci 3G w USA© The Verge

W szeregu innych modeli wyposażonych zarówno w 3G, jak i Wi-Fi, będzie siłą rzeczy dostępny tylko w zasięgu tego drugiego. Tutaj chodzi o modele Kindle Keyboard (3. generacja), Kindle Touch (4. generacja), Kindle Paperwhite (5., 6. i 7. generacja) oraz Kindle Oasis (8. generacja). Pozostałe urządzenia dostawały już modemy 4G lub jedynie Wi-Fi, więc ich problem nie dotyczy.

Co ciekawe, Amazon wychodzi naprzeciw klientom, których urządzenia wyposażone wyłącznie w 3G stracą dostęp do sieci i oferuje im zniżkę w wysokości 50 dolarów na zakup nowego Kindle'a Paperwhite lub Oasis. W przypadku tego pierwszego jest to mniej więcej jedna trzecia ceny nowego urządzenia. Dodatkowo klienci dostaną 15 dolarów do wydania na książki.

Co warte zaznaczenia, nieco później dokładnie ten sam problem będzie dotyczyć także użytkowników w Polsce. Operatorzy komórkowi już teraz sygnalizują, że dni nadajników 3G są policzone. Orange podaje na przykład, że sieć 3G zostanie wyłączona do 2024 roku. Dzięki temu mają się zwiększyć możliwości LTE i 5G.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)