Niemcy zaniepokojeni Google Street View

Niemcy zaniepokojeni Google Street View

23.04.2010 18:03

Niemieckim władzom nie podoba się usługa Google Street View. Tym razem nie chodzi o fotografowanie ludzi na ulicach, a dostęp do prywatnych sieci WLAN naszych zachodnich sąsiadów.

Zdaniem gazety Der Spiegel niemieckie władze chcą przyjrzeć się bliżej zbieraniu materiałów przez firmę Google w ich kraju. Usługa Street View umożliwia użytkownikom Google Maps podgląd ulic czy placów z punktu widzenia zwykłego przechodnia. Obok budynków na zdjęciach widoczni są często zwykli ludzie, przy czym ich twarze są zasłaniane. Według Petera Schaara, Federalnego Komisarza Ochrony Danych i Wolności Informacji, Google oprócz zdjęć może skanować okolicę pod kątem sieci WLAN (także tych prywatnych) i zbierać adresy MAC punktów dostępowych. Schaar podobno dzwonił do przedstawicieli Google’a z prośbą, aby tego rodzaju informacje zostały natychmiast usunięte. Według Der Spiegel, Schaar miał powiedzieć, że jest przerażony możliwościami wykorzystania takich informacji.

No właśnie, do czego takie informacje mogą się przydać? Mając bazę sieci bezprzewodowych i ich fizycznych lokalizacji można zaoferować użytkownikom bardziej trafną usługę geolokalizacji. Wystarczy, że wyślemy do firmy Google adres MAC punktu bezprzewodowego, do którego jesteśmy aktualnie podłączeni, a w odpowiedzi dostaniemy współrzędne geograficzne bliskie naszej aktualnej lokalizacji. Oczywiście jak każde tego typu rozwiązanie, również i to może budzić kontrowersje wśród osób obawiających się o swoją prywatność. Obawy są jednak w dużej mierze nieuzasadnione, bo adres MAC nie jest standardowo wysyłany do serwerów internetowych podczas nawiązywania połączenia, więc użytkownik musiałby samodzielnie poprosić o taką geolokalizację, ewentualnie w jego imieniu mogłoby to zrobić jakieś złośliwe oprogramowanie.

To nie pierwsze problemy z usługą Street View. Pod koniec lutego informowaliśmy o apelu Unii Europejskiej, aby firma informowała lokalne władze o zamiarze fotografowania ulic na ich terenie.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)