Niepokojący raport w sprawie Android Marketu

23.06.2010 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nawet co piąta aplikacja dostępna w Android Markecie może korzystać z prywatnych danych użytkownika. Niektóre programy mogą szpiegować SMS-y, numery telefonów czy adresy e-mail.

Raport na temat aplikacji dostępnych w e-sklepie dla Androida opublikowała (plik PDF) firma SMobile Systems. Zdaniem jej pracowników nawet 20% spośród 48 tys. programów w Android Markecie może naruszać prywatność użytkowników smartfonów z systemem firmy Google. Niektóre z aplikacji wysyłają SMS-y lub dokonują połączeń bez wiedzy właściciela telefonu. Może to narazić go na wysokie koszty za połączenia - zwłaszcza, jeśli łączony jest z płatnymi liniami. Inne programy (np. SMS Message Spy Pro i SMS Message Spy Lite) pozwalają na szpiegowanie. Zbierane są takie prywatne dane jak poczta e-mail czy wiadomości tekstowe.

Zdaniem firmy SMobile Systems problem narasta - w Android Markecie przybywa aplikacji, które mogą być wykorzystywane do szpiegowania użytkowników smartfonów. Niektórzy deweloperzy zamieszczają niepełne informacje o programach albo nie podają odsyłaczy do swoich stron WWW. Android Market jest - w odróżnieniu od App Store - otwartym sklepem, a udostępniane tam aplikacje nie są zatwierdzane przez pracowników firmy Google. Stwarza to możliwość do nadużyć, z których najwyraźniej korzystają niektórzy deweloperzy.

Raport SMobile Systems powinien być potraktowany poważnie przez producenta Androida, nawet jeśli ilość aplikacji realnie zagrażających użytkownikom jest stosunkowo niewielka. Przydałyby się również podobne badania na temat App Store, który jest obecnie największym e-sklepem z aplikacjami dla smartfonów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)