Niewspółmierne odszkodowania za piractwo zgodne z prawem UE

Niewspółmierne odszkodowania za piractwo zgodne z prawem UE

Niewspółmierne odszkodowania za piractwo zgodne z prawem UE
26.01.2017 15:31

Pomysły na ograniczanie naruszania praw autorskich pozostają kwestią nie mniej ważną, niż sprawa odszkodowań dla posiadaczy tych praw, gdy zostaną one naruszone przez piratów. Spór dotyczy przede wszystkim tego, czy odszkodowania powinny być proporcjonalne do szkód. Jak donosi Dziennik Internautów, wyrok w tej sprawie wydał Trybunał Sprawiedliwości UE.

W polskim prawie kwestię wysokości odszkodowania za naruszenia praw reguluje artykuł 79. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Stanowi on, że twórca może wymagać od osoby, która naruszyła jego prawa, przekazania uzyskanych dzięki temu sposób środków, ale także podwójnego, a nawet potrójnego (w przypadku zawinionego naruszenia) wynagrodzenia z chwili jego dochodzenia.

Odszkodowania stanowiące wielokrotność wynagrodzenia twórcy zostały jednak uznane za niezgodne z konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny, jednak sprawa dotyczyła tylko wspomnianego zawinionego naruszania praw autorskich. Dotąd nierozwiązana pozostawała jednak kwestia odszkodowania w wysokości podwójnego wynagrodzenia.

Trybunał Sprawiedliwości orzekał w sprawie wykorzystania przez Oławską Telewizję Kablową materiałów, do których prawo ma Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Telewizja emitowała je po wypowiedzeniu umowy z SFP. Kolejne instancje zarządzały odszkodowania, które jednak dla stowarzyszenia były zbyt niskie. Sąd Najwyższy miał jednak wątpliwości do zgodności nieproporcjonalnych odszkodowań z prawem unijnym.

Odszkodowania w wysokości wielokrotności wynagrodzeń są według Trybunału Sprawiedliwości zgodne z prawem Unii Europejskiej. Wyrok został uzasadniony stwierdzeniem, że nieproporcjonalność wysokości odszkodowania do szkody jest wpisana w odszkodowania ryczałtowe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)