Nigdy więcej błędu 404! Świetny pomysł Mozilli na wykorzystanie Internet Archive

Nigdy więcej błędu 404! Świetny pomysł Mozilli na wykorzystanie Internet Archive

Nigdy więcej błędu 404! Świetny pomysł Mozilli na wykorzystanie Internet Archive
04.08.2016 12:54

W maju Mozilla uruchomiła drugą edycję programu Test Pilot. Dzięki niemu, chętni użytkownicy uzyskują wczesny dostęp do testowych funkcji, które docelowo – jeśli społeczność wyrazi swoje poparcie – trafią do stabilnej wersji programu. Do pierwszych trzech dostępnych w ramach Test Pilot dodano właśnie nowe rozszerzenie – efekt współpracy Mozilli i opisywanego przez nas wielokrotnie Internet Archive.

Najnowsza testowa funkcja dodana do programu Test Pilot nosi nazwę No More 404s. Jak wskazuje sama nazwa, ma ona stanowić receptę na jedną z największych bolączek Internetu, która stała się zapewne tematem niejednej rozprawy doktorskiej – otóż treści z Internetu znikają. Wówczas użytkownik trafia na stronę z komunikatem o błędzie 404, bądź na witryny przygotowane przez właścicieli domen lub serwerów i to właśnie ten aspekt chce zmienić Mozilla.

Wystarczy kilka lat, a czasami nawet miesięcy, by próby odnalezienia napotkanych niegdyś treści niechybnie kończyły się porażką. W takich przypadkach z pomocą może przyjść jedno z narzędzi rozwijanych przez Internet Archive, czyli Wayback Machine. Pozwala ono na ujrzenie archiwalnych kopii stron, jednak pod warunkiem, że użytkownik zna ich adres. To właśnie na Wayback Machine bazuje No More 404s.

350187029260494785

Celem jest uniknięcie sytuacji, w której użytkownik ujrzy komunikat o błędzie 404. W praktyce, po przejściu na stronę, która nie jest już dostępna, Firefox wyświetla dodatkowy pasek, który informuje o takim stanie rzeczy, jednak nie poprzestaje na tym. Automatycznie oferowana jest możliwość wyświetlenia ostatniej zapisanej kopii strony z zasobów Internet Archive. Oczywiście istnieją już rozszerzenia tworzone przez społeczność, które oferują takie same możliwości, jednak umieszczenie takich funkcji w programie Test Pilot daje nadzieję, że trafi ona natywnie do samego Firefoksa.

Pomysł niewątpliwie jest godny pochwały, zwłaszcza że Mozilla nie mogła wybrać lepszego partnera do jego realizacji. Nie obyło się jednak bez komplikacji niezawinionych przez Fundację. Paradoksalnie bowiem rzadko widujemy dziś błąd 404 z innego powodu, niż wprowadzenie nieprawidłowego adresu. Jak już wspomnieliśmy, domeny, do których admin utracił prawa, kierują zwykle na strony przygotowywane przez ich aktualnych właścicieli, nierzadko w zautomatyzowanym procesie. A w takich przypadkach No More 404s nie wyświetla możliwości wczytania kopii z archiwum.

Optymizmem nie nastraja także tempo prac nad implementacją nowych funkcji z programu Test Pilot. Od jego zainicjowania minęły ponad dwa miesiące, a żadna z trzech pierwszych nowości nie pojawiła się nawet w harmonogramie prac nad Firefoksem i trudno zakładać, aby inaczej stać się miało z No More 404s. Cieszy jednak fakt, że program żyje, zaś wziąć w nim udział i rozpocząć testy można na stronie Firefox Test Pilot.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)