3,5-calowy dysk SSD ExaDrive DC 100 nareszcie doczekał się ceny. Jak zauważyli dziennikarze serwisu TechSpot, Nimbus Data w końcu zamieściło ceny na produktach z serii ExaDrive. Za dysk o pojemności 100 TB (SATA 3) trzeba więc zapłacić 40 tysięcy dolarów. Natomiast na 12,5 tysiąca dolarów wyceniono ExaDrive DC 50, posiadający o połowę mniejszą pojemność.
Pod względem finansowym nie wygląda to najlepiej. W przypadku ExaDrive DC 100, za jeden terabajt pojemności zapłacimy 400 dolarów (około 1500 zł). Natomiast w przypadku konkurencyjnego Samsunga PM1643 o pojemności 30,72 TB, zapłacimy 288 dolarów/1 TB. Trochę lepiej to wygląda w przypadku ExaDrive DC 50. Tutaj wychodzi 250 dolarów/ 1TB.
Ceny dysków SSD od Nimbus Data nie biorą się oczywiście z kosmosu. Producenci zastosowali w nich pamięci 3D MLC NAND o wysokiej jakości. Dyski ExaDrive zapewniają losowy odczyt i zapis danych na poziomie kolejno 114000 i 105000 IOps. Prędkość transferu wynosi natomiast do 500/460 MBps dla odczytu/zapisu. Producent zapewnia też 5-letnią gwarancję na nieograniczoną liczbę zapisów na dzień.
Dziś Nimbus Data ExaDrive DC 100 to najpojemniejsza pozycja na rynku. Ale producenci zapewniają, że 100 TB to nie jest ich ostatnie słowo. Już teraz poinformowali o pracy nad pięciokrotnie większym dyskiem. Strach pomyśleć, ile sobie za niego będą życzyli.