Noke – kłódka na miarę XXI wieku sterowana smartfonem

Noke – kłódka na miarę XXI wieku sterowana smartfonem

23.08.2014 18:20, aktual.: 23.08.2014 18:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za pomocą smartfona możemy już sterować sprzętem AGD, inteligentnym domem czy dronami. Do tego grona dołącza właśnie kłódka, o wdzięcznej nazwie Noke, która nie posiada fizycznego klucza. Sterowanie blokadą odbywa się całkowicie z poziomu smartfona, za pomocą Bluetootha. Nowoczesna kłódka została już sfinalizowana na Kickstarterze, 25 dni przed końcem zbiórki. Czym jest zatem Noke i czy warto śledzić dalsze losy tego projektu?

Obraz

Noke (skrót od No Key) jest pomysłem, który może wprowadzić małą ewolucję w dobrze znane nam kłódki. Ten element otoczenia najdłużej nie poddaje się modzie na szeroko pojętą cyfryzację. Może się to jednak niedługo zmienić i w niedługim czasie kłódki bez klucza, a sterowane z poziomu urządzenia przenośnego, staną się bardziej popularne.

Obraz

Omawiane urządzenie z zewnątrz przypomina zwykłą kłódkę. W środku znajdziemy jednakże podzespoły na miarę XXI wieku. Noke może zostać odblokowane bezpośrednio z poziomu smartfona. Dokonać tego można poprzez aplikację lub zbliżając się do kłódki na odległość ok. trzech metrów. Komunikacja pomiędzy smartfonem, a Noke odbywa się za pomocą protokołu Bluetooth 4.0 z szyfrowaniem AES CCM (128 bit). Oprogramowanie pozwala na przydzielanie uprawnień do otwierania zamka innym osobom, jednorazowo lub po spełnieniu określonych warunków. Aplikacja posiada pełną historię otwierania i zamykania kłódki, a dostępna będzie na urządzenia z Androidem i iOS.

Obraz

Kłódka ma być niezmiernie solidna i wodoodporna, przy jednoczesnym zachowaniu ciekawego designu (jak na kłódkę). Bateria pozwoli na pracę przez rok, a kiedy będzie zbliżała się do stanu wyczerpania, powiadomi o tym właściciela. Całkowite rozładowanie nie będzie problemem, gdyż będzie można uruchomić ją awaryjnie poprzez zewnętrzne źródło zasilania, aby odblokować Noke i wymienić baterię. W przypadku, gdy zapomnimy telefonu, odblokowanie będzie możliwe dzięki ustalonemu wcześniej kodowi. Wprowadzany będzie on poprzez odpowiednie przyciskanie kłódki.

Obraz

Z planowanych 100 tysięcy dolarów, Noke uzbierała już pond 300 tysięcy 25 dni przed zakończeniem zbiórki. Kłódka kosztować ma 59 dolarów, a wersja z zapięciem rowerowym 79 dolarów. Warto śledzić ten projekt, a może i wesprzeć. Pomysł jest całkiem ciekawy i pozwoli tchnąc ducha IT w szarą, zwykłą kłódkę, która do tej pory mocno się broniła przed próbami cyfryzacji. Pierwsze egzemplarze mają być rozsyłane w lutym przyszłego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)