Noke – kłódka na miarę XXI wieku sterowana smartfonem

Noke – kłódka na miarę XXI wieku sterowana smartfonem

Noke – kłódka na miarę XXI wieku sterowana smartfonem
23.08.2014 18:20, aktualizacja: 23.08.2014 18:31

Za pomocą smartfona możemy już sterować sprzętem AGD, inteligentnym domem czy dronami. Do tego grona dołącza właśnie kłódka, o wdzięcznej nazwie Noke, która nie posiada fizycznego klucza. Sterowanie blokadą odbywa się całkowicie z poziomu smartfona, za pomocą Bluetootha. Nowoczesna kłódka została już sfinalizowana na Kickstarterze, 25 dni przed końcem zbiórki. Czym jest zatem Noke i czy warto śledzić dalsze losy tego projektu?

Obraz

Noke (skrót od No Key) jest pomysłem, który może wprowadzić małą ewolucję w dobrze znane nam kłódki. Ten element otoczenia najdłużej nie poddaje się modzie na szeroko pojętą cyfryzację. Może się to jednak niedługo zmienić i w niedługim czasie kłódki bez klucza, a sterowane z poziomu urządzenia przenośnego, staną się bardziej popularne.

Obraz

Omawiane urządzenie z zewnątrz przypomina zwykłą kłódkę. W środku znajdziemy jednakże podzespoły na miarę XXI wieku. Noke może zostać odblokowane bezpośrednio z poziomu smartfona. Dokonać tego można poprzez aplikację lub zbliżając się do kłódki na odległość ok. trzech metrów. Komunikacja pomiędzy smartfonem, a Noke odbywa się za pomocą protokołu Bluetooth 4.0 z szyfrowaniem AES CCM (128 bit). Oprogramowanie pozwala na przydzielanie uprawnień do otwierania zamka innym osobom, jednorazowo lub po spełnieniu określonych warunków. Aplikacja posiada pełną historię otwierania i zamykania kłódki, a dostępna będzie na urządzenia z Androidem i iOS.

Obraz

Kłódka ma być niezmiernie solidna i wodoodporna, przy jednoczesnym zachowaniu ciekawego designu (jak na kłódkę). Bateria pozwoli na pracę przez rok, a kiedy będzie zbliżała się do stanu wyczerpania, powiadomi o tym właściciela. Całkowite rozładowanie nie będzie problemem, gdyż będzie można uruchomić ją awaryjnie poprzez zewnętrzne źródło zasilania, aby odblokować Noke i wymienić baterię. W przypadku, gdy zapomnimy telefonu, odblokowanie będzie możliwe dzięki ustalonemu wcześniej kodowi. Wprowadzany będzie on poprzez odpowiednie przyciskanie kłódki.

Obraz

Z planowanych 100 tysięcy dolarów, Noke uzbierała już pond 300 tysięcy 25 dni przed zakończeniem zbiórki. Kłódka kosztować ma 59 dolarów, a wersja z zapięciem rowerowym 79 dolarów. Warto śledzić ten projekt, a może i wesprzeć. Pomysł jest całkiem ciekawy i pozwoli tchnąc ducha IT w szarą, zwykłą kłódkę, która do tej pory mocno się broniła przed próbami cyfryzacji. Pierwsze egzemplarze mają być rozsyłane w lutym przyszłego roku.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)