Nokia i Intel wprowadzą własny system - MeeGo

Nokia i Intel wprowadzą własny system - MeeGo

15.02.2010 16:56, aktualizacja: 02.01.2012 00:21

Nokia i Intel zapowiedziały podczas targów World Mobile Congress w Barcelonie wprowadzenie nowego systemu dla smartphone’ów, tabletów i netbooków. Będzie on fuzją dotychczasowych systemów Maemo i Moblin.

Wspólny system to dla Nokii i Intela kolejny krok w zacieśnianiu więzów. Dotychczas fiński producent komórek promował własny produkt - Maemo. Jest to system, który powstał w oparciu o Debiana, popularną dystrybucję Linuksa. Obecnie Maemo zainstalowane jest w takich urządzeniach jak smartfon Nokia N900 czy tablet internetowy Nokia N800. Z kolei Moblin to „Przenośny Linuks”, jak reklamuje go Intel. System ma być lekkim i przyjaznym użytkownikowi oprogramowaniem, które będzie instalowane w netbookach i tabletach. Dzisiaj Nokia i Intel ogłosiły, że chcą połączyć doświadczenia. Efektem ma być nowy system o nazwie MeeGo.

Prace nad połączeniem Maemo i Moblina ma prowadzić Linux Foundation, organizacja zajmująca się m.in. sponsorowaniem deweloperów czy udzielaniem praw na wykorzystywanie znaku towarowego Linux. MeeGo będzie platformą dostępną dla wszystkich urządzeń z procesorami Intela i ARM. Ma za zadanie połączyć telefony, netbooki, tablety, a także... telewizję. Nokia i Intel chcą, aby już wkrótce osoby korzystające z telewizorów z Internetem, telefonów i komputerów miały dostęp do tych samych aplikacji. Będzie można je ściągać z Ovi Store i AppUp Center - sklepu z aplikacjami Intela.

Nokia i Intel pracują nad MeeGo od czerwca zeszłego roku. Premiera nowego sytemu będzie miała miejsce w drugiej części tego roku i będzie połączona z prezentacją nowych produktów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)