Nokia Maps zastąpi infrastrukturę Bing Maps?

Nokia Maps zastąpi infrastrukturę Bing Maps?

16.05.2011 13:20, aktualizacja: 16.05.2011 14:48

W 2007 Nokia kupiła Navteq za 8 miliardów dolarów. W świetle umowy Microsoftu i Nokii można było zatem przypuszczać, że rozbudowany dział Nokia Maps będzie ważną częścią współpracy tych dwu firm. Niedawno pojawiły się plotki, że współpraca będzie głębsza, niż się początkowo spodziewano.

Nokia Maps stanie się kluczową częścią usług kartograficznych Microsoftu. Ballmer i Elop milczą na temat szczegółów umowy. Mówi się jednak, że mapy Nokii będą zintegrowane z wyszukiwarką Bing i platformą reklamową adCenter. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie unikalnego, opartego o lokalizację systemu wyszukiwania, informowania o propocjach i dostarczania reklam. Reklamy i promocje przypisane do lokacji użytkownika, jeśli odniosą sukces, przyniosą duży zysk obu firmom. Mimo ogromnych inwestycji i często atrakcyjniejszych od Google Maps funkcji (na przykład trójwymiarowego widoku miast), rozwiązanie Microsoftu nie zdołało podbić rynku — czy to z powodu wizerunku firmy, czy też słabej promocji produktu.

Jednak, jak informuje Search Engine Land, produkty Nokia Maps mogą z powodzeniem zastąpić infrastrukturę stworzoną przez Microsoft dla Bing Maps. Jest to o tyle zaskakujące, że Microsoft zainwestował miliony dolarów w stworzenie godnego konkurenta Google Maps, a ostatnio promował wprowadzenie nowych zdjęć wysokiej jakości do swojej usługi. Jednak według Search Engine Land rola Microsoftu ograniczyłaby się do rozwijania interfejsu użytkownika, podczas gdy całą infrastrukturą zająłby się dział Nokii. Byłoby to z pewnością korzystne od strony finansowej dla firmy z Redmond, która i tak od lat korzysta z możliwości fińskiego produktu, takich jak na przykład wytyczanie tras.

W 2010 roku firmy Yahoo! i Nokia ogłosiły, że Nokia będzie domyślnym i jedynym dostawcą map dla serwisu i usług Yahoo!. Tej współpracy nie da się porównać do umowy z Microsoftem, choćby ze względu na skalę. W świetle najnowszych plotek zdaje się to jednak być możliwe. Jak dotąd brak jednak potwierdzonych informacji na temat połączenia Nokia Maps z Bing Maps, zatem pozostaje nam poczekać aż efekty będą widoczne w Sieci.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)