Nokia Normandy - smartfon z ukrytym Androidem

Nokia Normandy - smartfon z ukrytym Androidem

11.12.2013 19:00, aktual.: 11.12.2013 19:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatnie dni przynoszą coraz to nowe doniesienia odnośnie smartfonów z Windows Phone. Nokia, która już jednoznacznie wiąże się z systemem mobilnym od Microsoftu, może jeszcze wszystkich zaskoczyć, również samego giganta z Redmond. Jak dowiedział się The Verge, Finowie wcale nie porzucili chęci posiadania smartfonu z Androidem. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że takie urządzenie może stać się faktem.

Bezpośrednie źródła z Nokii mówią o pełnym zaangażowaniu zasobów w projekt smartfona z Androidem. Wcześniejsze przecieki o modelu Normandy mówiły o tanim urządzeniu z serii Asha, podobnym do droższych Lumii. The Verge dorzucił kolejne informacje, które rzucają inne światło na ten model. Normandy będzie opierał się na systemie od Googla. Tani modelem działać będzie na zmodyfikowanej przez Nokię wersji Androida. System zostanie wyposażony w znane aplikacje z systemu Googla, jednakże bez możliwości połączenia sie ze sklepem Google Play, podobnie jak ma to miejsce w Amazon Kindle HD. Plusem takiego pomysłu jest możliwość stworzenia tanim kosztem sytemu dostosowanego do ustalonych potrzeb. Należy pamiętać jednak, że usunięcie dostępu do głównego źródła aplikacji, jakim jest Google Play (zapewne będzie się to wiązać z pewną formą zamknięcia systemu) oraz niezbyt wydajne podzespoły, mogą nie przemawiać za kupnem takiego urządzenia.

Obraz

Osobną kwestią pozostaje także samo źródło oprogramowania dla tajemniczego modelu Nokii. Jeśli zamknięcie dostępu do aplikacji przez Google Play zostanie potwierdzone, to do rozważenia pozostaje kwestia jak tą lukę Finowie chcą załatać. Gdyby zdecydowali się na zupełny brak wsparcia dla cyfrowej dystrybucji aplikacji, to Normandy będzie raczej ubogim featurefonem z dotykowym ekranem, niż pełnoprawnym smartfonem. Z drugiej strony pójście drogą Kindla, czyli stworzenie własnego cyfrowego sklepu, będzie ryzykowne. Utrzymanie infrastruktury oraz testowanie aplikacji będzie wiązać się z dodatkowym nakładem pracy. Dodajmy do tego przejęcie działu mobilnego przez Microsoft i sytuacja może powtórzyć się jak w przypadku Nokii N9, gdzie już podczas premiery smartfon skazany był na wymarcie. Na koniec wróćmy do Kindle HD. W tym modelu również odłączono na starcie dostępu do Google Play, ale jednak nie na długo. Pomimo starań Amazonu, zaradni użytkownicy znaleźli sposób na dostęp do marketu Androida. Może okazać, że Normandy będzie na tyle atrakcyjny, aby również zgromadzić kreatywne osoby do odblokowania Google Play na tym urządzeniu.

Głównym pytaniem jest, czy Nokia Normandy w ogóle zostanie zaprezentowana, a jeśli tak, to kiedy? Czyżby Finowie chcieli wypuścić model Normandy jeszcze przed oficjalnym przejęciem przez Microsoft? Pomimo że nie będzie to high-end pokroju Lumii z Androidem, a raczej tani smartfon z nakładką szczelnie ukrywająca system od Googla, to jednak Redmond nie będzie skore do wypuszczenia takiego modelu na rynek.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)