Nokia prezentuje serię X, tanie smartfony oparte na Androidzie

Nokia prezentuje serię X, tanie smartfony oparte na Androidzie

24.02.2014 20:46, aktual.: 24.02.2014 21:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nokia rozpoczęła przygodę z MWC 2014 od wystąpienia, które pokazuje kierunek działań na najbliższy okres związany z urządzeniami z niższej półki. Punktem kulminacyjnym było zaprezentowanie nowej serii X, której oprogramowanie bazuje na otwartym kodzie Androida, uzupełnionym o własnościowe rozwiązania Nokii i Microsoftu.

Obraz

System posiadać będzie dostęp do Nokia Store, gdzie znajdziemy najpopularniejsze wersje aplikacji uruchamianych na oprogramowaniu od Google'a. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać aplikacje z Google Play: Nokia nie zamierza blokować dostępu do alternatywnych źródeł oprogramowania.

W oprogramowaniu Nokii z serii X znajdziemy też aplikacje i usługi od Microsoftu. To przede wszystkim wbudowany OneDrive (7 GB przestrzeni na dysku dla każdego nowego konta), poczta Outlook oraz komunikator Skype. Dodatkowo smartfony otrzymają nawigację HERE Maps, dostęp do muzyki poprzez Nokia MixRadio, a także obsługę komunikatora BlackBerry BBM.

Obraz

Z zewnątrz Nokie X będą przypominały modułowe Lumie. Monolityczna obudowa i kolorowe barwy przywodzą na myśl urządzenia z oprogramowaniem od Microsoftu. To jednak nie koniec porównań. Interfejs użytkownika czerpie garściami z Windows Phone. Ułożenie elementów graficznych czy obsługa ekranu głównego na bazie kafelków to kluczowe jego aspekty, jednoznacznie wiążące go z systemem z Redmond.

Nokia postanowiła stworzyć trzy modele w nowej serii. Wszystkie posiadają moduł dual SIM, niezbędny przy ekspansji na rynki wschodzące. Pierwszy smartfon to Nokia X, która posiadać będzie 4-calowy ekran o rozdzielczości 800x480 pikseli. W środku znajdziemy dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 1 GHz oraz 512 MB RAM z kamerą 3 Mpix. Maksymalnie będzie można obsłużyć do 32 GB zewnętrznej pamięci na karcie microSD. Urządzenie X+ zostanie udostępnione ze zwiększoną ilością pamięci RAM (768 MB) oraz z kartą microSD (4 GB). Trzecim modelem jest Nokia XL, zbliżona do Nokii X+, ale z ekranem 5-calowym (nadal jednak przy niskiej rozdzielczości 800x480 pikseli). Dostaniemy tutaj także lepszą tylną kamerę (5 Mpix), oraz kamerę przednią 2 Mpix. Modele X i X+ dostępne będą w najbliższym czasie, zaś Nokia XL zawita do nas w drugim kwartale tego roku. Ceny będą wynosiły odpowiednio 89, 99 i 109 euro.

Obraz

Nowa seria X to tanie smartfony z oprogramowaniem na bazie Androida. Dual SIM, niska cena, ciekawy design i interfejs mogą przyczynić się popularyzacji tych modeli. Pierwsze opinie mówią jednak o pewnej ociężałości i niezbyt płynnym działaniu systemu. Musimy poczekać do udostępnienia finalnych wersji urządzeń na rynku, aby móc ocenić je całościowo i finalnie. Czy będą one godną konkurencją dla Lumii 520? Czas pokaże, na dzień dzisiejszy na pewno seria X może liczyć na bogatą bazę oprogramowania, co może być kluczowym elementem przy walce o zaistnienie na rynku.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (69)
Zobacz także