Nokia (znowu) pozywa Apple o patenty

Nokia (znowu) pozywa Apple o patenty

07.05.2010 17:32

Fińska firma po raz kolejny podała do sądu swojego konkurenta - Apple - i po raz kolejny poszło o patenty wykorzystane w urządzeniach przenośnych.

Ostatni pozew przeciwko Apple Nokia skierowała w grudniu ubiegłego roku do Międzynarodowej Komisji Handlu (ITC). Śledztwo w sprawie naruszenia siedmiu patentów rozpoczęło się pod koniec stycznia 2010 r. Teraz fińska firma wystosowała pozew przeciwko konkurentowi do sądu federalnego w Wisconsin. Jej zdaniem smartfon iPhone 3G i najnowszy iPad naruszają patenty Nokii. Jak można przeczytać w notce prasowej udostępnionej dzisiaj przez firmę, patenty dotyczą m.in. przesyłu danych, pozycjonowania danych w aplikacjach czy zmian dotyczących połączeń z urządzeniami zewnętrznymi. Wydaje się jednak, że sprawa nie dotyczy jedynie tego, czy Apple bezprawnie wykorzystał rozwiązania należące do Nokii. Jest to zapewne kolejna odsłona starcia między dwoma producentami urządzeń mobilnych.

Jak na razie górą jest jednak Apple. W ostatnim czasie Nokia sporo straciła w wyścigu między producentami smartfonów. Z opublikowanego dwa tygodnie temu oświadczenia na temat ostatniego kwartału wynika, że firma zarobiła znacznie mniej, niż zakładano. Przychody ze sprzedaży spadły o 21% w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku. Firma nie radzi sobie również najlepiej jako marka. Zdaniem Millward Brown Optimor Nokia jest obecnie na 43 miejscu pod względem popularności marki. W zeszłym roku była na 13. Szczególnie słabo firma radzi sobie w Stanach Zjednoczonych, gdzie największymi graczami są takie spółki jak RIM (telefony BlackBerry), Google (Android) i Apple. Walka z producentem iPhone’ów może być dla Nokii w najbliższym czasie sprawą kluczową.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)