Nowa era szczoteczek sonicznych

Nowa era szczoteczek sonicznych
Redakcja

25.03.2021 13:30, aktual.: 06.03.2024 22:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Soniczne szczoteczki do zębów szturmem podbijają rynki, zdobywając na całym świecie rzesze wiernych użytkowników. Ich przewaga nad zwykłymi szczoteczkami elektrycznymi (nie wspominając o szczoteczkach tradycyjnych) przejawia się w co najmniej dwóch wymiarach. Po pierwsze, główka szczoteczki sonicznej obraca się z prędkością ponad 5 razy większą niż główka zwykłej szczoteczki elektrycznej. Po drugie, główka szczoteczki sonicznej wykonuje specjalne ruchy pulsacyjno-wymiatające, które skutkują większą skutecznością czyszczenia.

Od czasu wynalezienia pierwszej szczoteczki elektrycznej w latach 30-tych XX wieku branża przeszła kilka znaczących etapów – między innymi wprowadzono baterie (wcześniej konieczne było podpięcie do gniazdka), uczyniono szczoteczkę wodoodporną, wprowadzono szczoteczki ładowane indukcyjnie (już w latach 60tych) czy takie z obrotowymi końcówkami (lata 80-te). Wraz z rozwojem technologii kolejne modyfikacje doprowadziły do kształtu i funkcjonalności szczoteczek, które znamy dziś. I wszystko wskazuje, że właśnie rozpoczęliśmy nowy etap – inteligentnych szczoteczek elektrycznych.

Większa świadomość – szczoteczka smart z aplikacją

Obraz

Inteligentne szczoteczki elektryczne (soniczne, ultradźwiękowe etc.) pozwalają zarówno na bardziej efektywną, jak i bardziej świadomą troskę o higienę zębów i całej jamy ustnej. Owa inteligencja zaszyta jest w dedykowanych aplikacjach – szczoteczka wymienia dane z urządzeniem mobilnym. Użytkownicy takich szczoteczek i aplikacji, dzięki elementowi smart, są w stanie lepiej zrozumieć stan swojego uzębienia, zwrócić uwagę na błędy popełniane przy szczotkowaniu i – dzięki powyższemu – skuteczniej dbać o zdrowie i biel zębów.

Większość owych funkcji dostępna jest dopiero z poziomu samej aplikacji, która przechowuje i przetwarza dane zbierane przez szczoteczkę. Okazuje się jednak, że to za mało; coraz bardziej świadomi użytkownicy wymagają głębszego doświadczenia niż proste raporty dotyczące czasu szczotkowania – oczekujemy realnych podpowiedzi, co i jak robić lepiej/inaczej, by poprawiać stan higieny jamy ustnej; najlepiej podpowiedzi dostępnych od razu.

Najczęstsze wyzwania – prostota i wygoda korzystania

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas szczotkowania jest brak dotarcia we wszystkie zakamarki jamy ustnej i przestrzenie międzyzębowe. Powodować to może gromadzenie się płytki nazębnej lub wręcz pozostawianie mikroskopijnych drobinek pożywienia, które stają się doskonałą pożywką dla bakterii. Szczoteczki z serii Oclean Xpro – w przeciwieństwie do konkurencji – nie tylko zbierają dane dostępne później w aplikacji. Na wyświetlaczu LCD samej szczoteczki pokazywane są rezultaty szczotkowania i wskazywane obszary jamy ustnej, którym należy poświęcić więcej czasu – bez konieczności sprawdzania tego w telefonie.

Elektryczne szczoteczki dostępne na rynku dysponują szeregiem programów czyszczących; zazwyczaj programy te są dość ogólne i opierają się o generyczne stwierdzenia dotyczące pożądanego czasu czy intensywności szczotkowania. Inteligentne szczoteczki idą krok dalej, rekomendując targetowane programy w oparciu o indywidualną sytuację, nawyki i potrzeby konkretnego użytkownika. Tak jak szczoteczki z serii Oclean Xpro, które – w zależności od postawionego celu (np. wybielanie czy ogólna higiena), nawyków żywieniowych (miłośnicy kawy, herbaty; miłośnicy wina czy palacze), konkretnego stanu jamy ustnej (między innymi kolor zębów, aparat ortodontyczny) – proponują jeden z ponad 20 programów odpowiadających na konkretne wyzwanie danego klienta.

Obraz

Sama propozycja programu czyszczenia jamy ustnej to jednak za mało – kluczowa jest kontrola jego wykonania. Bezustanny monitoring i przetwarzanie danych dotyczących szczotkowania zębów pozwala na tworzenie podpowiedzi i rekomendacji, przekazywanych użytkownikowi przez aplikację lub – jak w przypadku szczoteczek Oclean Xpro – bezpośrednio na ekranie samej szczoteczki. Rekomendacje te z kolei pozwalają na wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków, które są kluczem do utrzymania bieli zębów i higieny całej jamy ustnej.

Technologia na służbie

Szczoteczki takie jak seria Oclean Xpro korzystają z najnowszych zdobyczy technologii, by doświadczenie użytkownika uczynić jak najlepszym. To nie tylko kwestia inteligentnego systemu podpowiadającego jak myć zęby – to także kwestia budowania tych podpowiedzi na podstawie realnych danych i faktycznych błędów popełnianych przez użytkownika; kwestia prezentowania podpowiedzi w odpowiedniej formie i odpowiednim czasie. To również elementy obsługi całego urządzenia – responsywnego ekranu samej szczoteczki czy szybkiego, indukcyjnego ładowania.

To przede wszystkim ciągłe, bezustanne uczenie się przez producentów, czego i w jakiej formie potrzebuje użytkownik końcowy – i precyzyjna odpowiedź na tę potrzebę.Kolejna odsłona ulepszonej sonicznej szczoteczki elektrycznej spod znaku Oclean – Oclean Xpro Elite – będzie miała swoją premierę pod koniec marca.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)