„Nowa Nokia” oparta będzie na Androidzie

„Nowa Nokia” oparta będzie na Androidzie

05.09.2013 20:10, aktual.: 06.09.2013 17:52

Przejęcie działu mobilnego Nokii przez Microsoft odbiło się szerokim echem w całej branży i nie tylko. Zapewne mniej spektakularnym wydarzeniem było powołanie do życia nowej marki Newkia, stworzonej przez byłego pracownika Nokii — Thomasa Zilliacusa. Był on przez siedem lat kierownikiem Nokii na region Azjatycki i przejęcie przez Microsoft urządzeń mobilnych od Finów, jest według niego początkiem upadku Nokii.

Obraz

Ex-pracownik Nokii jest przekonany, że pójście Finów w stronę Windows Phone było błędem. Brak aplikacji, podstawowych usług i serwisów oraz mały ekosystem, to powody dla których Nokia miała takie problemy w ostatnim okresie. Próbował on nawet wykupić firmę rok temu, jednakże nie zebrał wystarczającej gotówki i poparcia, aby zrealizować swój plan. Pierwszą rzeczą, jaką Thomas Zilliacus planował zrobić po wykupieniu Nokii, miało być stworzenie nowego urządzenie opartego na... Androidzie.

Ten plan się nie powiódł. Jednakże obecnie firma założona przez ex-pracownika Nokii, jest zdeterminowana do stworzenia nowej odsłony urządzeń bazujących na Androidzie. Mając zasoby ludzkie, w postaci byłych i obecnych pracowników Nokii oraz fundusze, chce zrealizować swój niedoszły plan. Nowa Nokia, a raczej Newkia, będzie stworzona przez Mobile FutureWorks. Jest to firma założona przez Thomasa Zilliacusa i takie osoby jak Jorma Nieminen (były CEO Nokii dla urządzeń mobilnych) czy Sven-Christer Nilsson (były CEO Ericssona). Jeśli wierzyć ich słowom, urządzenia bazujące na Androidzie są aktualnie najbardziej pożądanymi przez użytkowników. Także deweloperzy chętniej tworzą pod Androida czy iOS, niż pod Windows Phone.

Mobile FutureWorks planuje stworzenie swojej Newkii pod rynek Azjatycki. Czy wejście z nowym urządzeniem z Androidem na rynek zdominowany przez Samsunga ma sens? Nokia w ekosystemie Windows Phone miała bardzo silną pozycję, wręcz dominującą. Wejście w urządzenia mobilne z systemem od Googla, będzie trudniejsze — olbrzymia konkurencja i wymagający klient. Zagrożeniem jest również pochodzenie firmy i ryzyko, że seria Newkia stanie się w oczach klientów tanią podróbką, jak NOKLA czy Panasonix. Czekamy zatem na dalsze wieści od Mobile FutureWorks.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (95)