Nowa strategia USA w cyberprzestrzeni. Kraj stawia na sojuszników

USA stawia na partnerów
USA stawia na partnerów
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

13.09.2023 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Departament Obrony USA przedstawił nową strategię związaną z cyberbezpieczeństwem kraju. Położono w niej duży nacisk na pomaganie partnerom i sojusznikom Ameryki w poprawianiu swoich działań w zakresie cybernetyki. Można przypuszczać, że długofalowo wpłynie to także na Polskę.

Założenia dokumentu są proste. USA zamierza zwiększyć potencjał swoich partnerów, dając im dostęp do infrastruktury związanej z cyberbezpieczeństwem oraz organizując szkolenia i ćwiczenia - czytamy w publikacji na stronie defense.gov. USA chce docelowo przygotować się do potencjalnych wojen w cyberprzestrzeni, budując realną przewagę, która ma pomóc wygrywać konflikty.

O powadze wykorzystania cyberprzestrzeni w kontekście potencjalnych starć nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dowodem mogą być trwające od lat i nasilające się ataki wycelowane między innymi w Polskę, które obserwujemy zwłaszcza w czasie wojny na terenie Ukrainy. Przyjęta przez USA nowa strategia dla Departamentu Obrony ma być kontynuacją kierunku wyznaczonego wcześniej w 2018 roku oraz "latach rzeczywistych doświadczeń" w realizacji różnych operacji w cyberprzestrzeni.

USA wskazują Chiny oraz Rosję jako kraje poważnie zagrażające cyberbezpieczeństwu. Nikt nie ukrywa, że na taką interpretację oraz nakreślone kierunki w najnowszej strategii działań dla Departamentu Obrony wpłynęły bezpośrednio działania zbrojne Rosji na terenie Ukrainy. Zaznacza się przy tym, że działania w cyberprzestrzeni są skuteczne dopiero wtedy, gdy idą w parze z "innymi instrumentami władzy". USA dążą, aby operacje w sieci były istotnym elementem eksponowania siły narodu oraz jego sojuszników.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie