Nowa technika wygładzania krawędzi. Nvidia pracuje nad DLAA

Strona głównaNowa technika wygładzania krawędzi. Nvidia pracuje nad DLAA
22.09.2021 06:29
Nowa technika wygładzania krawędzi. Nvidia pracuje nad DLAA
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Nvidia

Nowe rozwiązanie DLAA można już sprawdzać na testowym serwerze gry Elder Scrolls Online.

bEKYNsMR

Jak sama nazwa wskazuje DLAA odnosi się do Deep Learning Anti-Aliasing, czyli mamy tutaj pochodną dobrze znanego DLSS. Tak jak w tamtym przypadku wykorzystywane są rdzenie Tensor stosowane w kartach graficznych z serii RTX.

W przypadku DLSS dochodzi do wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji do rekonstrukcji obrazu z niższej rozdzielczości do wyższej. Efektem jest większa liczba kl./s przy jakości obrazu nie bardzo odbiegającej od natywnej.

Planujesz zakup karty graficznej? Śpiesz się, bo będzie coraz gorzej
Planujesz zakup karty graficznej? Śpiesz się, bo będzie coraz gorzej
bEKYNsMT

Z kolei w przypadku DLAA mamy wykorzystanie tej samej metody, ale jako techniki wygładzania krawędzi. Dotychczas idealnym rozwiązaniem były metody renderujące obraz w wyższej rozdzielczości jak SSAA, czy MSAA, ale ich zastosowanie i włączenie powodowało znaczne spadki generowanych kl./s.

W związku z tym co producenci gier przeszli bardziej na techniki wykorzystujące postprocessing w postaci FXAA, czy TAA. Te są znacznie mniej zasobnożerne, bo działają już na wygenerowanym obrazie, ale ich zastosowanie rozmywa obraz.

Nowy pojazd przeciwlotniczy PLA. Chińczycy skopiowali amerykańskiego Strykera A1 IM-SHORAD
Nowy pojazd przeciwlotniczy PLA. Chińczycy skopiowali amerykańskiego Strykera A1 IM-SHORAD

Tymczasem nowe rozwiązanie Nvidii ma operować już na wygenerowanym obrazie jak w technikach FXAA, czy TAA, ale dzięki zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji ma być dokładniejsze. Jeśli Nvidii uda się zbliżyć do jakości technik SSAA bądź MSAA przy znikomym bądź nawet małym spadku wydajności, to obóz zielonych zyska kolejny poważny argument na poczet kart graficznych serii GeForce RTX.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEKYNsNP