Nowe autonomiczne auta Forda to kolejny krok w usunięciu człowieka zza kierownicy

Strona głównaNowe autonomiczne auta Forda to kolejny krok w usunięciu człowieka zza kierownicy
30.12.2016 14:06
Nowe autonomiczne auta Forda to kolejny krok w usunięciu człowieka zza kierownicy

Ford ogłosił, że opracował nową generację swojego autonomicznego samochodu. Na pierwszy rzut oka zmian niemal nie widać, mamy do czynienia z wykorzystaną wcześniej platformą. Jednak dużej aktualizacji doczekał się komputer pokładowy, a czujniki mimo iż zostały zmniejszone, to mają zapewnić odczuwalnie większą dokładność.

bECnYmER

Nadal wykorzystywany jest Ford Fusion, będący modelem bliźniaczym dla europejskiego Forda Mondeo. Względem testowanego od 3 lat poprzednika, ulepszone zostało między innymi oprogramowanie, które tworzy wirtualnego kierowcę. Ma on być jeszcze lepszy i ma lepiej dostosowywać się do otoczenia.

Nowy model nie ma już dachu z dobrze widocznymi elementami, zdradzającymi, że mamy do czynienia z pojazdem sterowanym przez komputer. Czujnik zostały zmniejszone i sprytnie wbudowane, co sprawiło, że całość bardziej przypomina zwykłe auto. Ponadto zmniejszono liczbę czujników LIDAR, z czterech do dwóch. Mimo tego posunięcia, czujniki mają zbierać więcej danych, a połączone ze sobą pokryją obszar 360 stopni, w każdym kierunku ich zasięg ma być równy dwóm boiskom do piłki nożnej.

Do rejestrowania obrazu służą kamery. Trzy zostały umieszczone z tyłu, a frontowa znalazła się za przednią szybą. Wszystkie zgromadzone dane są przetwarzane przez wydajniejszy komputer, w ciągu godziny musi on sobie poradzić z terabajtem danych. Ma to pozwolić na stworzenie dopracowanego i szczegółowego obrazu otoczenia i szybkie przystosowywanie się samochodu do zmiennych sytuacji.

bECnYmET

Nowa generacja wyjedzie na drogi USA, w następujących stanach: Kalifornia, Arizona oraz Michigan. W 2017 roku do ruchu publicznego ma być wprowadzonych 90 autonomicznych aut. Oczywiście nadal mamy do czynienia z autami testowymi, które nie znajdą się w salonach. To jednak kolejny krok, do zaplanowanego do 2021 rok, wprowadzenia do sprzedaży autonomicznego samochodu, w którym kierownicę przejmie zaawansowany komputer.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bECnYmFP