Nowe iPhone'y bez ładowarek to potężna ulga dla środowiska. Apple podało dane

Nowe iPhone'y bez ładowarek to potężna ulga dla środowiska. Apple podało dane

Kolejne iPhone'y również bez ładowarek? (fot. Getty Images)
Kolejne iPhone'y również bez ładowarek? (fot. Getty Images)
Barnaba Siegel
17.04.2021 13:39, aktualizacja: 17.04.2021 14:09

Zalewanie planety elektroniką się nie kończy, dlatego niektóre firmy chcą powiedzieć: "Stop". A zaoszczędzi na tym nie tylko Ziemia, ale i producenci telefonów - bo przecież ceny nie pójdą w dół.

Pewną sensacją było ogłoszenie, że iPhone 12 nie będzie miał w zestawie ani słuchawek, ani zasilacza do ładowania. Z jednej strony każdy fan marki, przyzwyczajony do produktów klasy premium, ma okazję do kręcenia nosem. Ze strony drugiej - mamy coraz więcej sprzętu i często nadprogramowe kable czy ładowarki zalegają po szufladach.

Apple dokument "2021 Environmental Progress Report", w którym informuje dokładnie, jakie oszczędności względem środowiska udało im się osiągnąć. Otóż dzięki pozbawieniu nas dodatkowych ładowarek zużyto o 861 000 ton miedzi, cynku i cyny mniej. Z kolei brak zasilacza równa się mniejsze pudełko, a więc zeszło mnie kartonu, a palety transportowe pomieściły o 70 proc. więcej pudełek z "iPhone'ami 12".

Tony metali i pojemność palet niewiele może mówić, zatem dorzućmy jeszcze inne dane. Wedle raportu, obejmującego rok obrotowy 2020, Apple zmniejszyło emisję CO2 z 25,1 mln ton w 2019 roku do 22,6 mln. Zmniejszyło się także zużycie energii o 13,9 miliona kWh. Do "zielonej listy" Apple dodaje też zasługi w kwestii recyklingu oraz odzyskiwania metali ziem rzadkich z przetworzonych telefonów, np. stali i wolframu. Dokument przypomina także, że centra danych Apple mają korzystać wyłącznie z odnawialnej energii elektrycznej, a gigant z Cupertino zobowiązuje też swoich dostawców, do korzystania z czystej energii.

I bardzo dobrze, że globalni giganci w końcu na poważnie biorą się za kwestię zmniejszania szkód, jakie wyrządza klimatowi masowy przemysł. I nie zdziwię się, jak w ślad za Apple będą szli po kolei kolejni giganci. A my kupimy ładowarkę wtedy, jak nam się zepsuje, zamiast gromadzić kolekcję plastiku i cennych metali.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)