Nowe problemy z Facebookiem?

Nowe problemy z Facebookiem?

12.04.2010 14:20

Kolejne problemy z popularnym serwisem społecznościowym Facebook. Zdaniem osób zajmujących się badaniem bezpieczeństwa w Sieci, w Facebooku ukryła się całkiem duża dziura, która może doprowadzić do nielegalnego wycieku prywatnych danych.

Joey Tyson, który zajmuje się badaniem prywatności i bezpieczeństwa serwisów społecznościowych, opublikował niepokojący artykuł na swojej stronie. Jego zdaniem dzięki dziurze w Facebooku cyberprzestępcy mogą w łatwy sposób uzyskać dostęp do prywatnych danych (zdjęć, wiadomości itp.) użytkowników. Co więcej, mogą to uczynić bez jakiegokolwiek udziału atakowanych osób. Taką możliwość stworzyło otwarcie dostępu dla zewnętrznych aplikacji do Facebooka. Dzięki temu cyberprzestępcy mogą w niewidoczny sposób uzyskać poufne dane użytkowników. Tyson przeprowadził samemu atak za pomocą stworzonej w tym celu strony internetowej. Wystarczyło do tego pozwolenie na korzystanie z zewnętrznych aplikacji. Na szczęście, zdaniem Tysona, jak dotąd najprawdopodobniej nikt nie skorzystał z wykrytej luki. Według serwisu TechCrunch błąd został już wyeliminowany, jednak problemy z prywatnością nadal pozostają piętą achillesową Facebooka.

Według Tysona podstawowym problemem jest nieprzystosowanie serwisu do oczekiwań użytkowników. Facebook pozwala na zbyt łatwy dostęp do prywatnych wiadomości, zdjęć czy kontaktów. Wkrótce mogą pojawić się kolejne informacje o lukach w systemie, który po prostu nie jest przygotowany do skutecznej ochrony prywatności - konkluduje Tyson. Chociażby za pomocą zewnętrznych aplikacji, z których korzystają osoby posiadające konta na Facebooku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (17)