Nowego podatku od zakupów w sklepach internetowych nie będzie

Nowego podatku od zakupów w sklepach internetowych nie będzie

Nowego podatku od zakupów w sklepach internetowych nie będzie
29.02.2016 13:50, aktualizacja: 29.02.2016 16:02

Duże kontrowersje wywołały informacje, według których nowym podatkiem miałyby zostać w Polsce objęte sklepy internetowe. Wiele bowiem wskazywało, że kolejne daniny na rzecz państwa zostaną pokryte z kieszeni konsumentów. Okazuje się jednak, że rząd wycofuje się z pomysłu.

Szczegóły na temat zamiarów ustanowienia nowego podatku, Adam opisywał w jednym ze swoich wstępniaków. Przeszkodą dla rządu byłaby przede wszystkim ściagalność podatków: sposobów, w jaki przedsiębiorczy obywatele np. Chińskiej Republiki Ludowej mieliby obejść polskie regulacje, nie brakuje. Dostrzegli to także przedstawiciele resortu finansów i przede wszystkim Ministerstwa Cyfryzacji.

Obraz

Jak informuje Gazeta Prawna, nowa ustawa o podatku od handlu detalicznego ma zostać przedstawiona jeszcze dziś lub jutro. Najpewniej nie znajdą się w niej zapisy stanowiące, że nowym podatkiem obciążone miałyby być sklepy internetowe, a w konsekwencji ich klienci. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji, zaledwie 9% firm sprzedających w Sieci swoje produkty Polakom, jest zarejestrowanych nad Wisłą. Reszta funkcjonuje na terenie UE i poza nią i podlega jej dyrektywom, co istotnie utrudnia skuteczną egzekucję podatków.

Przedstawiciele ministerstwa słusznie zauważają, że wprowadzenie podatku, którego ściągalność byłaby możliwa głównie wobec wspomnianych 9% firm, byłaby ciosem w konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Można się spodziewać, że nasiliłaby się migracja tych firm za granicę, a na to rząd państwa, którego gospodarka rośnie między innymi dzięki małym i średnim przedsiębiorstwom, nie może sobie pozwolić.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)