Nowość w bazie benchmarku SiSoftware SANDRA. Nowy Intel Alder Lake i kompatybilna płyta główna

Nowość w bazie benchmarku SiSoftware SANDRA. Nowy Intel Alder Lake i kompatybilna płyta główna
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Intel
Przemysław Juraszek

25.09.2021 13:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W bazie benchmarku SiSoftware SANDRA znalazł się wpis obejmujący najmocniejszego Core i9-12900K osadzonego na płycie głównej ASRock Z690 Phantom Gaming 4.

Wpis odnaleziony przez użytkownika Twittera o nicku APISAK przedstawia procesor o konfiguracji 8 rdzeni + 8 rdzeni, co jest prawdą, biorąc pod uwagę nową hybrydową architekturę Intela. Błędne jest jednak raportowanie 32 wątków, ponieważ w procesorach z rodziny Alder Lake tylko wydajne rdzenie P-core mają obsługę wielowątkowości.

Taktowanie rdzenia jest raportowane na poziomie 4,88 GHz / 5,2 GHz i 3,6 GHz / 4,7 GHz, co może odnosić się do taktowania turbo każdego rodzaju rdzenia (P-core vs E-core) w tej hybrydowej konstrukcji.

Intel Core i9-12900K został przetestowany przy użyciu płyty głównej ASRock Z690 Phantom Gaming 4, która najwyraźniej została zainstalowana w klasycznym PC marki ThundeRobot. Jest to chińska marka zajmująca się sprzedażą laptopów oraz akcesoriów dla graczy.

Przeciek Core i9-12900K
Przeciek Core i9-12900K© ranker.sisoftware | ranker.sisoftware

Trochę zaskakuje wydajność, ponieważ wynik 1414 Mpix/s jest wyraźnie niższy niż AMD Ryzen 9 5950X, który notuje około 2000 Mpix/s. Możliwe, że w porównaniu do np. wcześniejszego przecieku, gdzie to AMD Ryzen był przegranym, tutaj wpływ może mieć niższe taktowanie rdzenia. Inną opcją może być fakt, że test mógł zostać przeprowadzony wyłącznie na rdzeniach P-core, przy wyłączonych E-core, co zresztą sugeruje APISAK.

W każdym razie na rozwianie wszystkich wątpliwości musimy czekać na premierę, która nastąpi niedługo. Dopiero po niej dzięki dogłębnym testom będzie można dokładnie ocenić najnowszą niezwykle ciekawą architekturę Intela.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)